TGC: Gazetecilere yönelik sistematik polis şiddetini kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, toplumsal olaylarda gazetecilere yönelik polis şiddetini kınadı. Olcayto, “Türkiye’nin demokrasi itibarı her geçen gün biraz daha düşüyor. Halkın haber alma özgürlüğü üzerindeki...

TGC: Gazetecilere yönelik sistematik polis şiddetini kınıyoruz
04 Haziran 2014 Çarşamba 18:23

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, toplumsal olaylarda gazetecilere yönelik polis şiddetini kınadı. Olcayto, “Türkiye’nin demokrasi itibarı her geçen gün biraz daha düşüyor. Halkın haber alma özgürlüğü üzerindeki bu utanç verici durum bir an önce ortadan kaldırılmalıdır.” dedi.

Toplumsal olaylarda gazetecilere gösterilen polis şiddetiyle ilgili açıklama yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto, polisi sert bir dille eleştirdi. Türkiye’de toplumsal olayları izleyen gazetecilere yönelik polis şiddetinin cezalandırılmadığına dikkat çeken Olcayto, “Cezasızlık, devlet erkinin adeta genel kabul gören bir prensibi haline gelmiştir. Gezi’den bu yana bir yıldır, gazetecilere yönelik polis şiddetinde değişen bir şey olmadı. Bunu da doğal karşılamak lazım. Çünkü uzun bir süredir, Türkiye’de yurttaşlara yapılan polis şiddetinden ötürü cezasızlık sistemi işliyor. Suçundan ve de kabahatinden ötürü bugüne dek hiçbir polis ne disiplin cezası aldı ne de yargı karşısına çıkarılabildi. Durum böyle olunca arkasını iktidara dayayan kolluk güçlerinin gazetecilere yönelik şiddetinin her toplumsal olayda daha da artmasına şaşmamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE DEMOKRASİ İTİBARINI KAYBEDİYOR'

Türkiye’nin demokrasi itibarının her geçen gün düştüğünü kaydeden Olcayto, şöyle devam etti: “Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) birer açıklama yaptı. Bu açıklamalarda uluslararası gazetecilik kuruluşları, Başbakan’ın gazetecilere yönelik büyüyen öfkesini ve hâlâ ısrarla şiddet uygulayan kolluk güçlerini savunma çabalarını eleştiriyorlar. Yaralanan gazetecilerin isimlerini tek tek sıralayarak özellikle CNN muhabirine yapılan saldırı ve gözaltı işleminden söz ediyorlar, haklılar. Çünkü yurttaşa karşı bu kadar acımasız davranan kolluk güçlerinin savunulacak bir yeri yoktur. Basın özgürlüğünün tam olarak kullanıldığı çağdaş demokrasilerde elbette bu tutum yadırganacak davranışlardan biridir."

GAZETECİLER DAVA AÇIYOR

Gazetecilerin kendilerine yapılan saldırılara karşı güvenlik güçlerine dava açtığını belirten Olcayto, “Bu tür şiddete değil de zulme giren davranışlara karşı hukuki yolları aramak her mağdur yurttaşın hakkıdır. Gazetecilerin iki defa hakkıdır. Çünkü onlar kamuoyunu aydınlatmak için uğraş veriyorlar. Kamu yararına bir iş yapıyorlar. Ama işin ilginç yanı, kamu yararına iş yaptığını zanneden polisler tarafından darp ediliyorlar. Bizler de her bakımdan arkadaşlarımızın yanında olacağız. Türkiye’deki halkın haber alma özgürlüğü üzerindeki bu utanç verici durum bir an önce ortadan kaldırılmalıdır.” dedi.

Gezi sürecinden bu yana düzenli bir biçimde başta İstanbul Valisi olmak üzere bütün kolluk güçlerine konuyu ilettiklerini ifade eden Olcayto, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meslektaşlarımıza zarar veren polislerin cezalandırılmasını istiyoruz. Açıklamalarımızla iktidara da yetkililere de çağrı yapıyoruz. Bir araştırma yapılarak suçlu, saldırgan polisler ortaya çıkarılmalıdır. Böylece toplumun vicdanı rahatlar.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×