TBB: Danıştay, Adli Kolluk Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurdu

Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklama, "Adli Kolluk Yönetmeliği’ne karşı Türkiye Barolar Birliği’nin açmış olduğu iptal davasında, Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiği bilgisine ulaşılmıştır.

TBB: Danıştay, Adli Kolluk Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurdu
27 Aralık 2013 Cuma 16:13

Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklama, "Adli Kolluk Yönetmeliği’ne karşı Türkiye Barolar Birliği’nin açmış olduğu iptal davasında, Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiği bilgisine ulaşılmıştır." denildi.

TBB, verilen kararla ilgili olarak, “Hukuk devletinin sökülmüş olan çivilerinin bu kararla birlikte yerine yerleştirilmeye başlanacağı umut edilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

TBB'den yapılan yazılı açıklamada, “Hafta sonu yayınlanan Adli Kolluk Yönetmeliği’ne karşı Türkiye Barolar Birliği’nin açmış olduğu iptal davasında, Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiği bilgisine ulaşılmıştır. Kararın metni elimize ulaştığında yayınlanacaktır. Buna göre, savcıların vermiş oldukları talimatların başsavcı onayına sunulması; kolluğun, savcıların talimatlarını yerine getirirken başsavcının da olurunu aramaya kalkışmaları, kolluğun el koyduğu olayları yargısal faaliyetle hiçbir ilgisi olmayan mülki amirlere bildirmesine dair düzenleme, alınan duyum doğruysa yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle uygulanmayacaktır. Böylece, anayasal rejimin temellerine aykırı olan bir yönetmelik değişikliğine karşı başvurulan yargısal yolun etkili olduğu memnuniyetle görülmektedir. Hukuk devletinin sökülmüş olan çivilerinin bu kararla birlikte yerine yerleştirilmeye başlanacağı umut edilmektedir. Türkiye Barolar Birliği, yolsuzluk soruşturmasının hiçbir şekilde örtbas edilmeden etkin bir şekilde yürütülmesinin takipçisi olacaktır. Aynı şekilde yargı eliyle siyasete ve ülke yönetimine müdahale edildiğine dair devletin en üst seviyelerinde dile getirilen iddiaların da yakından takipçisidir.” denildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×