TBB Başkanı Feyzioğlu, Youtube için AYM’ye bireysel başvuruda bulundu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu Youtube’a erişimin engellenmesinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

TBB Başkanı Feyzioğlu, Youtube için AYM’ye bireysel başvuruda bulundu
08 Nisan 2014 Salı 13:38

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu Youtube’a erişimin engellenmesinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Feyzioğlu başvurusunda, Youtube.com sitesine erişimin engellenmesinin kaldırılmasına ilişkin etkili iç hukuk yolu bulunmadığını belirtti.

Feyzioğlu, Youtube.com sitesine erişimin engellenmesinin kaldırılmasına ilişkin etkili iç hukuk yolu bulunmadığını belirtildiği başvurusunda Anayasa'nın 13. maddesine göre, temel hak ve hürriyetlerin, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa’nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabileceğine vurgu yaptı.

Yaptığı başvuruda Anayasa'nın 22. maddesinin birinci fıkrası uyarınca, herkesin haberleşme hürriyetine sahip olduğunu belirten Feyzioğlu, Anayasa'nın 26. maddesinin birinci fıkrası uyarınca, herkesin, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahip olduğunu ve bu hürriyetlerin resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsadığına dikkat çekti.

Yine başvurusunda Anayasa'nın 22. maddesinde koruma altına alınan haberleşme hürriyetinin, Anayasa'nın 13. maddesindeki koşullara uygun olarak, Anayasa'nın 22. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen sebeplerle sınırlandırılabileceğinin altını çizen Feyzioğlu, Anayasa'nın 13. maddesine göre temel hak ve özgürlüklere yönelik sınırlamaların ancak kanunla yapılabileceğini ve kanunun, demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı gibi hak ve özgürlüklerin özlerine de dokunamayacağını, 5651 sayılı Kanun'da belirtilen katalog suçlar kapsamı dışında kalan bir suç nedeniyle hâkim tarafından erişimin engellenmesi kararı verilemeyeceğine dikkat çekti.

Feyzioğlu, AYM’ye yaptığı bireysel başvuruda, Gölbaşı mahkemeleri tarafından verilen kararların yasal dayanaktan yoksun olduğu gibi hukuki gerekçesinin de bulunmadığını, youtube.com sitesine erişimin engellenmesi nedeniyle suç ve cezaların kanuniliği ilkesi, haberleşme özgürlüğü, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle Youtube’a erişim engelinin kaldırılmasını talep etti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×