Taştan: Alevi-Sünni çatışmasını ortaya sürmek isteyenlere izin vermeyeceğiz

Zonguldak Ereğli Alevi Kültür Dernekleri Ereğli Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Taştan, son dönemlerde çıkan olaylarda Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için çaba gösterenlere fırsat vermeyeceklerini söyledi. Son meydana gelen olayda hayatını...

Taştan: Alevi-Sünni çatışmasını ortaya sürmek isteyenlere izin vermeyeceğiz
27 Mayıs 2014 Salı 14:53

Zonguldak Ereğli Alevi Kültür Dernekleri Ereğli Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Taştan, son dönemlerde çıkan olaylarda Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için çaba gösterenlere fırsat vermeyeceklerini söyledi. Son meydana gelen olayda hayatını kaybeden Uğur Kurt'un cenaze merasimi sırasında yaşanan olayda, Uğur Kurt'un hayatını kaybettiğini ve yardım etmek isteyenlere de biber gazı sıkıldığını söyleyen Taştan, faillerin bulunması ve hesap sorulması hususunda takipçi olacaklarını ifade etti.

Zonguldak Ereğli Alevi Kültür Dernekleri Ereğli Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Taştan, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "22 Mayıs Perşembe günü İstanbul Okmeydanı’nda bulunan cemevinde cenaze erkânı sürdüğü sırada, dışarıda meydana gelen olaylardan dolayı AKP güdümlü polis tarafından hedef gözeterek Uğur Kurt canımız ağır bir şekilde yaralanmıştır. Olay yerinde Uğur Kurt canımıza yardım etmek isteyen cemevinde bulananlara biber gazıyla saldırılar devam etmiştir. Uğur Kurt canımız uzun süre yardıma muhtaç bırakılmış ve ciddi kan kaybı yaşamıştır. Yapılan bütün müdahalelere rağmen Uğur canımız kurtulamamış ve Hakk'a yürümüştür. Biz Aleviler olarak, bu olayı 1600 yıldır yaşıyoruz, Egemenler tarafından yüzyıllardır saldırılara maruz kalıyoruz. Yüzyıllardır süren bu inkâr, imha, asimilasyon, katliam mirasına ısrarla sahip çıkan AKP hükümeti ve onun güdümünde bulunan polis saldırıya, şiddete, can almaya devam ediyor. Dün evlerimizi işaretleyenler bizleri göçe zorlayanlar, son 1 yılda 9 tane canımızı çeşitli yollarla katletmişlerdir. Yıllardır polis havaya ateş açıyor bahanesi ile Kürtleri, Ermenileri, Alevileri, Devrimcileri ve Yurtseverleri katlediyor. Soma’da 301 canımızın madende gerçekleşen kaza (katliam) 11 canımızın Hakk'a yürüdüğü Elmalı köyüne hiçbir devlet erkânından kimsenin uğramaması, yüz yıllardır süregelen devletin ayrımcı tavrının en basit örneğidir. Ölümde bile coğrafik ve inançsal ayrımcılık gözetenler bilmelidir ki tarih boyunca her zaman mazlumlar, zalimlerden ve zulmedenlerden hakkını almış ve hesabını sormuşlardır bu durumun.

İçinde bulunduğumuz bu yoğun siyasi ortamdan da yararlanarak ülkemizde Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendiğinin farkındayız. Kendi ülkemizin bize mezar olmaya başladığını ve bu kadar saldırıya karşı direnmeye ve bu zulme boyun eğmeyeceğimizi Alevi öğretisinin ışığında mücadele edeceğimizi tekrarlamak istiyoruz. Pirimizin dediği gibi ‘bir olalım, iri olalım, diri olalım’ şiarıyla biz Aleviler olarak örgütlenmeye devam edeceğiz. Adaletsizliğe ve vicdansızlığa yeter artık! Devlet terörüne yeter artık! Cem evlerimize saldırılara yeter artık! Ölümler üzerindeki ayrımcılığa yeter artık! Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik, Berkin Elvan, yetmedi mi! Şimdi de Uğur Kurt, Ayhan Yılmaz inanç merkezimize ve canımıza yapılan bu saldırıyı kabul edilemez buluyoruz. Cem evine yapılan bu müdahalenin inancımıza ve öğretimize yapıldığını bildirir ve bu saldırının faillerinin bulunmasının ve hesap sorulması hususunda takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz."

CİHAN

Taştan: Alevi-Sünni çatışmasını ortaya sürmek isteyenlere izin vermeyeceğiz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×