Tarihin tanıkları Ikarus ve Man otobüsler, yollardan çekildi

İstanbul yollarında tarihe tanıklık eden Ikarus ve MAN marka otobüsler, servis dışına ayrıldı.

Tarihin tanıkları Ikarus ve Man otobüsler, yollardan çekildi
07 Mart 2014 Cuma 16:13

İstanbul yollarında tarihe tanıklık eden Ikarus ve MAN marka otobüsler, servis dışına ayrıldı. Ikarus'un serüveni 1957 yılında başlamış, kefalet anlaşmasıyla alınmıştı.

İETT, İstanbul’a yolu düşen herkesin anılarında özel bir yer tutan; filmlerde, reklamlarda, kitaplarda, afişlerde ve insanların özel fotoğraflarında milyonlarca defa kareye giren Ikarus ve MAN marka otobüsleri hizmet dışına aldı. 2012 yılı itibariyle filosunda bulunan eski model araçları servis dışına ayırmaya başlayan İETT, ilk aşamada 1004 adet Ikarus ve 326 adet MAN marka otobüsü hizmet dışına aldı. 2013 yılı başlangıcından itibaren devam eden filo yenileme çalışmalarına paralel olarak, İstanbul yollarında seferlerine devam eden Ikarus ve MAN otobüslerin tamamı geçen yılın sonunda yollardan çekildi.

Yeşilçam filmlerinin birçok sahnesinde görünen, 1950’li yıllardan günümüze birçok kuşağın hafızalarında yer tutan Ikarus ve MAN marka otobüslerden bazıları, Anadolu’da ihtiyacı olan belediyelere verilirken, 40 adet Ikarus marka solo otobüste İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ortak projeler kapsamında Liberya, Çad Cumhuriyeti ve Monrovia Belediyesi’ne bağışlanacak. Bazıları ise ilerideki yıllarda kurulması planlanan İETT Müzesi’nde eski ve yeni kuşakların ziyaretine sunularak tarihi görevlerine devam edecek.CİHAN

Tarihin tanıkları Ikarus ve Man otobüsler, yollardan çekildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×