Tarihi Bakırcı Camii’nin etrafı viraneye döndü

Yakutiye’de bulunan ve Miladi takvime göre 1720 yılında yaptırılan Bakırcı Camii, tarihi ihtişamından çok, hemen arkasında bulunan ve adeta çöplüğe dönen kabristanıyla dikkat çekiyor. Bakırcı camiinin hemen arkasında bulunan ve Mustafa...

Tarihi Bakırcı Camii’nin etrafı viraneye döndü
14 Mayıs 2014 Çarşamba 17:18

Yakutiye’de bulunan ve Miladi takvime göre 1720 yılında yaptırılan Bakırcı Camii, tarihi ihtişamından çok, hemen arkasında bulunan ve adeta çöplüğe dönen kabristanıyla dikkat çekiyor. Bakırcı camiinin hemen arkasında bulunan ve Mustafa Bakırcı ailesinin fertlerinin defnedildiği mezarlık, bakımsızlık ve ihmal yüzünden viraneye döndü.

Mezarlıkların bulunduğu alan, atılan çöpler nedeniyle çirkin bir görüntüye bürünürken, vatandaşlar, tarihi mezarlıkların bulunduğu kabristanın bir an önce elden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Camii'nin devamlı göz önünde bulunduğunu, gelen turistlerin, bu tarihi camiyi de gezip görmek istediklerini kaydeden vatandaşlar şunları dile getirdi: “Mezarlıktaki mezarların çoğu kırılmış, otlar mezarların boşunu aşmış durumda, ecdadımıza yakışmayan görüntüler var. Caminin etrafını gezen turistler, karşılarında çöpler içindeki mezarları görünce neye uğradıklarını şaşırıyorlar. Bilinçsiz insanlar yüzünden kabristan adeta çöplüğe dönmüş.” dediler.

"GÖRÜNTÜLER ERZURUM’A YAKIŞMIYOR"

"Mezarlığın içerisinde araba lastiğinden mutfak artıklarına kadar ne ararsanız, var.” diyen vatandaşlar şöyle konuştular: "Böyle bir görüntü Erzurum'a yakışmıyor. Ne belediye, ne Valilik ne de Turizm Müdürlüğü buranın onarımı ile ilgilenmiyor. Mezarlıklarda çatlaklar ve çökmeler var. Böyle giderse çok uzun sürmez bu tarihi abide yıkılır gider. Kaldı ki, ecdada saygı açısından da, burada bir düzenleme yapılmalıdır. Mezarların bulunduğu bölgedeki konut sakinleri ise ikaz edilmeli, gerekirse cezalandırılmalıdır. Artık bu görüntülerle karşılaşmak istemiyoruz. Bir an önce burada düzenleme yapılmasını istiyoruz. Bu tarihi mezarların onarılması gerekiyor. Mezarlıklar Vakıflar Müdürlüğünün bu konuya el atması gerekir. Biran önce bu kötü durumdan mezarlıkların kurtarılmasını istiyoruz."

CİHAN

Tarihi Bakırcı Camii’nin etrafı viraneye döndü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×