Tabip Odası Başkanı’na Gezi cezası

Eskişehir Tapip Odası Başkanı ve Devlet Hastanesi'nde görevli Dr. Nazım Yılmaz'a, gezi olayları sonrasında Eskişehir’deki eylemlerdeki tavırları, bir öğretmenin başka şehre tayininin durdurulmasına yönelik katıldığı basın açıklamasından dolayı kınama cez.

Tabip Odası Başkanı’na Gezi cezası
28 Şubat 2014 Cuma 15:03

Eskişehir Tapip Odası Başkanı ve Devlet Hastanesi'nde görevli Dr. Nazım Yılmaz'a, gezi olayları sonrasında Eskişehir’deki eylemlerdeki tavırları, bir öğretmenin başka şehre tayininin durdurulmasına yönelik katıldığı basın açıklamasından dolayı kınama cezası verildi. Eskişehir Valiliği'nin talebi ile Devlet Hastanesi'nce açılan idari soruşturma sonucu verilen kınama cezası, Dr. Yılmaz'a iletildi. Dr. Yılmaz'ın, cezanın kabul edilmemesi için İl İdare Kurulu'na yaptığı itiraz reddedildi.

Eskişehir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hamit Güçlüer, yaptığı açıklamada, siyasal iktidar ve destekçilerinin ülkeyi yönetmekte zorlandıkça baskılarını giderek artırdığını söyledi. Bu çerçevede sadece demokratik haklarını kullandıkları için yüzlerce öğrencinin, vatandaşın cezaevlerine kapatıldığını, yüzlerce kamu çalışanına cezalar verildiğini belirten Dr. Güçlüer, "Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz da gezi olayları sonrasında ilimizde yaşanan bir sürgüne karşı çıktığı, bu sürgünün durdurulmasına yönelik bir basın açıklamasına katıldığı için kınama cezası almıştır. Bu ceza, Eskişehir Valiliği’nin emriyle Eskişehir Devlet Hastanesi yönetimi tarafından açılmış ve sonuç itibarıyla Eskişehir Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından Eskişehir Tabip Odası Başkanı’na kınama cezası verilmiştir." diye konuştu.

Cezanın kabul edilmemesi için İl İdare Kurulu'na yapılan itirazın da reddedildiğini kaydeden Dr. Güçlüer, şöyle dedi: "Tüm kamuoyunun önünde soruyoruz. Bir sürgünü kabul etmemek, bir antidemokratik uygulamanın durdurulmasını talep etmek nasıl cezalandırılabilir. Bir tabip odası başkanının, bir hekimin, bir sürgünün durdurulmasını talep etmesi kadar doğal ne olabilir. Sürgünlerin aileleri parçalamak, sürgüne uğrayanı ve onun ailesini maddi ve manevi olarak zarara uğratmak için yapıldığı düşünüldüğünde, hangi hekim bu uygulamaya karşı çıkmaz. Bu hakkı savunan tabip odası başkanına, hastane yöneticisi hekimler tarafından ceza verilmesi nasıl açıklanır. Her yurttaşın hakkı olan basın açıklamasına katıldığından ötürü bir tabip odası başkanı hakkında nasıl soruşturma açılması istenebilir."

Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz da Eskişehir Tabip Odası’nın yöneticileri, aktivistleri Eskişehir Tabip Odası’nın ilkeleri ve desteği çerçevesinde kentte iyi hekimlik, sağlık hakkı ve demokrasi mücadelesinde üzerlerine düşenleri yapacaklarını ifade etti. Yılmaz, "Bu çerçevede iyi hekimlikten taviz vermeyeceğiz, iyi hekimliğe yapılan bu saldırıyı durdurmak için tüm yasal ve demokratik haklarımızı kullanacağız." dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×