Suriyeli mültecilerin yükünü Gaziantep çekiyor

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Meclis Başkanı Ali Yener’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Gaziantep başta olmak üzere Suriye’ye sınır komşu kentlerde yaşayan Suriyeli mültecilerin bu kentlerin ekonomik, güvenlik, sağlık sorunları ele alındı.

Suriyeli mültecilerin yükünü Gaziantep çekiyor
08 Aralık 2013 Pazar 19:03

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Meclis Başkanı Ali Yener’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Gaziantep başta olmak üzere Suriye’ye sınır komşu kentlerde yaşayan Suriyeli mültecilerin bu kentlerin ekonomik, güvenlik, sağlık sorunları ele alındı.

Gaziantep’te yaşayan Suriyeli mültecilerin kentin ekonomisine ve vizyonuna etkileri GTO meclisinin Suriye özel gündemli olağanüstü meclis toplantısında ele alındı. GTO meclisinin olağanüstü toplantısında Suriyeli mültecilerin Gaziantep’in sosyo-ekonomik yapısına etkilerini araştırmak ve tespit etmek üzere 9 meclis üyesinden oluşan bir çalışma grubu oluşturdu. Çalışma Grubu Suriyeli mültecilerin Gaziantep’e ve vizyonuna etkileri, sorun ve çözüm önerileri ile ilgili araştırma yaparak kamuoyu ile paylaşacak. Suriye özel gündemli GTO meclisinin olağanüstü toplantısında söz alan diğer meclis üyeleri de Suriyeli mültecilerin yükünün Gaziantep’in çektiğini ve bunun rakamlarla ortada olduğunu dile getirdiler.

Suriye özel gündemli meclis toplantısının açılışında değerlendirmede bulunan Meclis Başkanı Ali Yener, Suriye’deki durumun tüm bölge gibi, ülkemizi ve bu ülkeye komşu sınır kentlerini güvenlik ve ekonomik alanlardan doğrudan ve dolaylı olarak etkilemeye başladığını belirtti. Meclis Başkanı Yener, Suriye’deki gelişmelerin Gaziantep başta olmak üzere Hatay, Kilis, Mardin, Şanlıurfa kentleri ile bölgedeki diğer kentleri, ihracat, yatırım, sınır ticareti, turizm, sağlık alanlarında etkilediğini, yaşanan iç savaş neticesinde Suriye’ye yakın olan sınır kentlerinin ekonomilerinin bu durumdan olumsuz etkilediğini belirtti.

"GÖÇMEN YASASI OLMADIĞI İÇİN TÜRKİYE MÜLTECİLER KONUSUNA HENÜZ HAZIR DEĞİL"

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ise Türkiye ve Gaziantep’te yaşayan Suriyeli mültecilerle ilgili bir sunum yaparak mültecilerin Gaziantep’e etkileri ile ilgili olarak meclis üyelerini bilgilendirdi. GTO Başkanı Bartık, Göçmen Yasası olmamasından dolayı Türkiye’nin mülteciler konusuna henüz hazır olmadığını vurguladı.

Meclis toplantısının ardından ortak değerlendirmede bulunan GTO Başkanı Bartık ve Meclis Başkanı Yener, Suriye’deki yaklaşık iki yıldır yaşanan gelişmelerin ülkemizi ve Suriye’ye komşu kentleri sosyo-ekonomik yönden ve birkaç alanda doğrudan etkilemeye başladığını belirttiler.
Bartık ve Yener, Suriyeli mültecilerinden dolayı kentte yaşanan sorunlar ve etkileriyle ilgili bir çalışma grubu oluşturulduğunu, çalışma grubunun tespit ve araştırmalarının ardından tespit edilen sorun ve çözüm önerilerinin kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ettiler.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×