Son Seçim Anketinde AK Parti Yüzde 47.7 ile Yine İlk Sırada

GENAR Araştırma Şirketi'nin yaptığı seçim anketine göre bu pazar seçim olsa AK Parti'nin oy oranı yüzde 47.7, CHP'nin 25.1, MHP'nin 13.4, HDP'nin 8.9.

Son Seçim Anketinde AK Parti Yüzde 47.7 ile Yine İlk Sırada
18 Mart 2015 Çarşamba 10:24

Türkiye 7 Haziran seçimlerine kilitlendi. Sadece partilerin oy oranı değil sivil anayasaya ve başkanlık sistemine destek de kamuoyunun sonucunu merakla beklediği konular arasında.

GENAR Araştırma Şirketi'nin yaptığı seçim anketine kıyasla bu pazar seçim olsa AK Parti'nin oy oranı yüzde 47.7, CHP'nin 25.1, MHP'nin 13.4, HDP'nin 8.9.

GENAR'a kıyasla Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nden bu seçimlerde hiç ümit yok. GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş'a kıyasla Saadet Partisi'nde önder değişikliği şart. BBP'nin kaderi ise sayıları 20'yi bulan küçük partilerden ayrıcalıklı olmayacak.

Aktaş, 7 Haziran seçimleri ve sonrasında kamuoyunun gündemine gelmesi beklenen sivil anayasa konusundaki tetkik sonuçlarını şöyle açıkladı:

10 soruda 7 Haziran seçimleri…

'SİVİL ANAYASAYA DESTEK %72.7'

Yeni anayasaya kamuoyu desteği ne durumda?

GENAR'ın yaptığı son tetkikte yeni anayasaya destek verenler yüzde 72.2, destek vermeyenler ise yüzde 27.8'dir. Yeni anayasaya en yüksek oranda destek AK Parti'de yüzde 85.5, HDP'de yüzde 82, MHP'de yüzde 57.1, CHP'de ise yüzde 54.1'dir. Tabloya bakılınca CHP tabanının dahi yarıdan fazlası Türkiye'de yeni bir anayasa istemektedir. Türk toplumunun yeni anayasa talebi göze çarpan ve baskındır. Çünkü cemiyet her konu ile ilgili bu kadar ittifak etmez. Yeni anayasa meselesi için toplumsal bir mutabakat vardır.

'BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR'

Başkanlık sistemine cemiyet hazır mı?

Araştırmalara bakıldığı süre henüz toplumsal destek yüzde 45 oranında gözüküyor. Fakat başkanlık sistemi zamanımızda tyükselişıldığı kadar hiç tyükselişılmamıştı. Kanaatim o ki başkanlık sistemi tyükselişıldıkça toplumun benimseme oranları da artacaktır. Kamuoyu bilmediği konuya öncelikli şekilde mesafeli yaklaşır. Konu ile ilgili bilgi sahibi epey bir da fikirleri daha da normalleşir. Başkanlık sistemi ile ilgili henüz toplumun fazlaca bilgisi yoktur. Sadece Amerikan sistemi, tek adamcılık vs. bu şeklinde menfi imajlar yüklüdür. Başkanlık sisteminin getireceği yenilikler, kuvvetler gözetimi ilkesi ve toplumun kangren olmuş meselelerine nasıl çözüm getireceği iyi anlatılırsa bir toplumsal mutabakatın olacağını düşünüyorum. Başkanlık sistemi yeni bir anayasa ile mümkün. Daha şimdiden cemiyet yeni bir anayasa meselesi için mutabakata varmış gözüküyor.

'TOPLUM ARTIK BARIŞ DİYOR'

Çözüm süreci ile ilgili partilere kıyasla seçmen ne düşünüyor?

Çözüm sürecine toplumsal destek yüksek olmakla birlikte sürecin seyrine gore seçmen davranışlarında değişiklikler oluyor. Bir kere toplumun tamamına yakını çözüm sürecinden yanadır. Bu destek Kürt seçmende yüzde 90'ların üzerinde, Türk seçmende de yüzde 70'lerdedir. Çözüm sürecinin bugünkü özelliğine kamuoyunun desteği yüzde 57 civarındadır. AK Parti'nin yüzde 88.2'si, HDP'nin yüzde 69.1'i, CHP'nin yüzde 21.1'i, MHP'nin yüzde 17'si, başka partilerin de yüzde 37'si çözüm sürecini desteklemektedir. Çözüm sürecine en az destek CHP ve MHP'den gelmektedir. Burada da muhalefet partilerinin sürece bulunan mesafesi tesirli olmaktadır.

'AK PARTİ'NİN OYU %47.7'

Anketlerinizde AK Parti'nin oy oranı nedir?

Özünde 2011 seçimlerinden bugüne gelinceye kadar siyasal yelpazede fazla fazla kökünden bir değişiklik olmadı. Şubat 2015'te yapmış olduğumuz son tetkikte AK Parti'nin oyu yüzde 47.7'dir. Bu nispet da 2011 seçimlerine yakın gözükmektedir. Bu eski durumunu muhafaza etme hali yalnızca AK Parti için değil tüm partiler için aynıdır.

'CHP'NİN OYU %25.1'

Anketlerinizde CHP'nin oyları yükseliyor mu?

CHP'nin oyu yüzde 25.1'dir. Seçimden bugüne de CHP'nin oy hareketliliği yıllar içinde 24 ile 26 bandında devinim etti. Şartlara ve konjonktüre bağlı şekilde bazan 1 puan aşağıda veya 1 puan yukarıda seyretti. Kanaatim odur ki partiler seçime bu oranlarla gidecekler.

MHP'NİN OYU %13.4'

Anketlerinizde MHP'nin oy oranı nedir?

MHP'nin oy oranı yüzde 13.4'tür. Tıpkı iktidar ve temel muhalefet partisi bu şeklinde MHP'nin oyları da umumi seçim oy oranlarına yakındır.

'SON ARAŞTIRMAMIZDA HDP %8.9'

HDP barajı aşacak mı?

Muhtemelen 2015 seçimlerinin en kritik sorusu bu sorudur. Son araştırmalarımızda HDP'nin oyu yüzde 8.9'dur. Partilerin potansiyel oylarını sorduğumuzda da HDP'nin en yüksek oyu yüzde 10.1 şekilde gözükmektedir. Bir siyasal parti için bu pozisyon sırat köprüsünde yürümek gibidir. Karşıya da geçebilir, yolda düşebilir de.

'HDP BARAJI AŞSA DA AK PARTİ TEK BAŞINA HÜKÜMETİ KURAR'

HDP barajı aşarsa AK Parti'nin tek başına hükümet kurması meselesi için bir risk görüyor musunuz?

Seçim tablosu böyle sonuçlanırsa hükümet kurmayı engelleyecek bir vaziyet gözükmüyor. HDP'nin fazladan 20 vekil aldığını varsayacak olursak tüm partilerden HDP'ye vekil gidecektir ve bu da çoktan çok, azdan az prensibiyle dağılacaktır. Hem HDP hem AK Parti, hem CHP, hem MHP'den mebus alabilecektir.

SAADET PARTİSİ'NDE LİDER DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

Saadet Partisi'nden bir sıçrama bekliyor musunuz?

Siyasi partilerin seçmen nezdinde faaliyet kazanmaları ya canlı karizmatik liderlerle yahut etken yeni politikalarla mümkündür. Saadet Partisi bu seçime var haliyle gireceği için ne liderlik yahut ne politikalar yönünde kökünden bir değişiklik beklemiyorum. Saadet Partisi düşüncesi temelleri sağlam bulunan bir parti. Bu partiyi dillendirecek vizyoner bir önder bulunduğunda koşulları kökten değişebilir.

YAZICIOĞLU'NDAN SONRA BBP'NİN İŞİ ÇOK ZOR

BBP bir varlık gösterebilecek mi?

BBP Muhsin Yazıcıoğlu'nun vizyonuyla mana bulmuş bir partidir. Mevcut bir vaziyete bakılınca kitleleri etkileyecek bir vizyon da taşımadıkları gözükmektedir. Dolayısıyla BBP'nin kaderi sayıları 20'yi bulan küçük partilerden ayrıcalıklı olmayacaktır. (Kaynak: Sabah)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×