Son Anketlere Göre AK Parti Yine İktidar, HDP ise Barajı Aşamıyor

OPTİMAR Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette AK Parti'nin oyu yüzde 49 bandındayken HDP'nin oyu yüzde 7,9 gözüküyor. Kılıdaroğlu'nun yüzde 35 hedefi ise çok uzak.

Son Anketlere Göre AK Parti Yine İktidar, HDP ise Barajı Aşamıyor
06 Mart 2015 Cuma 15:12

OPTİMAR Araştırma Şirketi sebebi ile yapılan son anket çalışmasında AK Parti'nin tek başına iktidar olabileceği öngörülürken, yapılan ankette HDP'nin barajı aşamadığı görülüyor. AK Parti'nin oyu yüzde 49 bandındayken HDP'nin oyu yüzde 7,9 gözüküyor. Kılıdaroğlu'nun yüzde 35 amacı ise fazla fazla uzak.

KILIÇDAROĞLU HEDEFİNDEN ÇOK UZAK

Son iki seçimin en yakın hesap sonuçlarını sağlayan OPTİMAR Araştırma Şirketi, son çalışmasında Haziran 2015 seçimlerini masaya yatırdı. 26 ilde, 3546 kişiyle çehre yüze metod ile Nuts 2 kapsamında yapılan çalışmada, AK Parti'nin açık ara iktidar olacağı, CHP Lideri CHP umumi başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gaye şekilde gösterdiği yüzde 35 hedefine varamayacağı, HDP'nin ise barajı aşamayacağı tahminlerine varıldı.

İŞTE SON RAKAMLAR

OPTİMAR Araştırma Şirketi'nin yaptığı çalışmanın neticeleri şu şekilde:

'AK Parti: yüzde 49,1- CHP: yüzde 26,2, MHP: yüzde 12,8 - BDP/HDP: yüzde 7,8 - Diğer: yüzde 4,1.'

'6-7 EKİM DEMİRTAŞ'A OY KAYBETTİRDİ'

Elde edilen neticeleri yorumlayan OPTİMAR Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, seçimde bilinmeyen ve en iyi tyükselişılan konunun 'HDP'nin barajı geçip geçemeyeceği' olduğunun altını çizerken, şunları söyledi:

'Elde edilen neticelere göre, BDP/HDP'nin barajı aşamayacağı gözüküyor. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş bir takım çevreler sebebi ile sulh havarisi şekilde gösterilse de seçmenin, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile umumi seçimler arasındaki oy tavrında bariz bir değişiklik var. 6-7 Ekim'de gerçekleşen ve ölümlerle sonuçlanan Kobani olaylarındaki vahşice cinayetlerin, Selahattin Demirtaş'ın çağrısı üstüne işlenmiş olması Demirtaş'a puan kaybettirdi. Dağdaki terörist ve şehirdeki terörist içinde başkalık görmeyen vatandaş, oy tavrında değişiklik yapınca, çalışmalarımıza göre, HDP'nin barajı aşamayacağı hesap ediliyor.'

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×