Soma'da termik santral için zeytinlikler kamulaştırılmış

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün verdiği olumsuz görüşe rağmen Soma ilçesinde, Kolin Kömürlü Termik Santrali için bölgedeki zeytinliklerin acele kamulaştırılarak enerji yatırımına açıldığı öğrenilid. Greenpeace’in,...

Soma'da termik santral için zeytinlikler kamulaştırılmış
11 Temmuz 2014 Cuma 16:23

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün verdiği olumsuz görüşe rağmen Soma ilçesinde, Kolin Kömürlü Termik Santrali için bölgedeki zeytinliklerin acele kamulaştırılarak enerji yatırımına açıldığı öğrenilid. Greenpeace’in, İl Müdürlüğü’ne yaptığı bilgi edinme başvurusuna verilen cevaba göre olumsuz görüşe rağmen Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla bölgedeki zeytinliklerin kamulaştırıldığı belirtildi. İlgili mevzuata göre ise Bakanlar Kurulu, acele kamulaştırma kararlarını ancak yurt savunması ve kamu yararı sebepleriyle alabiliyor.

Korunan alanlarda acele kamulaştırma yapılmasının hukuka aykırı olduğunu söyleyen Greenpeace avukatı Deniz Bayram, “Kömüre dayalı termik santraller, yurt savunmasıyla ilgili olmadığı gibi halk sağlığı ve çevre hakları açısından üstün kamu yararını hiçe saymaktadır. Çevre ve insan sağlığı için son derece zararlı olacak bir kömürlü termik santral için kamu yararı adı altında acil kamulaştırma yapılması ve koruma altındaki zeytinliklerin bunun için yok edilmesi kabul edilemez. Son dönemde gündem olan yasa tasarısıyla da zeytinliklerin enerji yatırımlarına açılmasının sözde yasal dayanağı oluşturulmaya çalışılıyor. Hukuk eliyle çevrenin ve halk sağlığının tehlikeye atılması bir an önce durdurulmalı, zeytinlikleri açıkça enerji yatırımlarına açan yasa tasarısı geri çekilmeli ve Soma Kolin Termik Santrali projesi hayata geçmemelidir." dedi.

Santralin geçen mart ayında düzenlenen temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katılmış, "Kömür yatırımları yaparken bizi, zeytin ağaçlarını azaltıyorsunuz diye eleştiriyorlar. 12 yıl önce 91 milyon adet zeytin ağacı vardı, bugün 161 milyon adet var. Biz çevreyi kirletmeyeceğiz. Çevreye rağmen değil, çevreyle beraber bu enerji yatırımlarını yapacağız." demişti.

Son günlerde zeytinlik alanların enerji yatırımlarına açılmasına imkan veren Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı gündemde. Bu kanunlaşırsa her türlü enerji yatırımı için zeytinlikler enerji yatırımına açılacak ve enerji santrallerinin kurulması kanuni çerçeveye oturtulmuş olacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×