'Soma'da bugün de tanıklar dinleniyor

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 6. duruşmasına tanıkların dinlenmesiyle devam edildi

'Soma'da bugün de tanıklar dinleniyor
18 Şubat 2016 Perşembe 13:00

Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın 6. duruşmasında tanıkların dinlenmesine devam edildi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın 37'nci oturumunda, ilk olarak vardiya çavuşu Osman Ertunç ifade verdi.

Ertunç, 2009'dan beri maden faciasının yaşandığı ocakta çalıştığını belirtti. Görevinin seyyar sensörü kullanmak olduğunu dile getiren Ertunç, ocakta ısınma yaşandığında tedbir alarak amirlerini bilgilendirmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, Ertunç'a olay meydana gelmeden önce kaydedilen gaz ölçüm verilerini hatırlayıp hatırlamadığını sordu. Ertunç, olayın üzerinden uzun bir süre geçmesi nedeniyle rakamları hatırlayamadığını ifade etti.

Facianın yaşandığı gün çalıştığını ve saat 16.00 sıralarında arkadaşlarının haber vermesi üzerine olayı öğrendiğini ifade eden Ertunç, daha sonra kurtarma çalışmalarına katıldığını anlattı. Ertunç, şöyle konuştu:

"Haberi aldıktan sonra S panosuna indik. Nefeslik bölümünde Akın Bey ile karşılaştık, bize bayılan işçiler varsa oksijen vermemizi istedi. Biz de bir iki arkadaşı dışarı çıkararak oksijen verdik. 4. insan nakil bandının yanına gittiğimizde, yerin altında iki arkadaşımızı nefeslik bölümüne taşıdık. Yoğun duman olduğundan dışarı attım kendimi. Ertesi gün kurtarma çalışmalarına katılmak için yeniden ocağa girdim. Ancak dayımın oğlu madende hayatını kaybettiği için cenazesine katılmak için ocaktan ayrıldım. Yaklaşık bir ay sonra ocağa indiğimizde, 2. tahrik motorlarının olduğu yerde, tabanda ısınma olduğundan yangın çıkmıştı. Yangını söndürerek soğutma çalışması gerçekleştirdik. Amirlerim sensörle ölçümlerde bulundu ancak sonucu bize söylemedi. Daha sonra buraya baraj yapılması söylendi, biz de buraya kül bastık."

Tutuklu sanıklardan Akın Çelik'in "Yangın olduğunda, iş güvenliği konusunda biz daha mı geriyiz?" sorusuna Ertunç, "Emniyet konusunda ne yapılması gerekiyorsa, yaptık" şeklinde cevap verdi.

Mahkeme Başkanı Ballı, duruşmaya öğle arası verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×