Sinop Üniversitesi ebru ile bahara şenlik getirdi

Sinop Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Ebru ve Sanat Kulübü, 6. Bahar Şenlikleri kapsamında “Ebru Sanatı” şöleni düzenledi. Sinop Üniversitesi Ebru ve Sanat Kulübü Akademik Danışmanı Ceren Demiralp öncülüğünde gerçekleştirilen...

Sinop Üniversitesi ebru ile bahara şenlik getirdi
09 Mayıs 2014 Cuma 18:13

Sinop Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Ebru ve Sanat Kulübü, 6. Bahar Şenlikleri kapsamında “Ebru Sanatı” şöleni düzenledi.

Sinop Üniversitesi Ebru ve Sanat Kulübü Akademik Danışmanı Ceren Demiralp öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte Fırat Üniversitesi Ebru Kulübü eğitmeni Hande Elmas ve Uludağ Üniversitesi Ebru Sanat Kulübü Eğitmeni Ali Yılmaz, öğrencilerimize unutamayacakları bir deneyim yaşattı. Programda ilk olarak ebru sanatı eğitmenlerinden Hande Elmas, ebrunun taşıdığı anlamı ve felsefesini katılımcılarla paylaştı. Fırat Üniversitesi Ebru Kulübü eğitmeni Hande Elmas, ebru sanatının ilk olarak Türkistan’da yapıldığını ve Türk İslam Sanatı olarak kabul gördüğünü belirterek, “Bu nedenle bizler ebru sanatının patenti almak için uğraşıyoruz. Türkiye genelinde Atilla Can hocamız önderliğinde Unesco’ya binlerce Ebru eseri göndererek patent başvuru yaptık.” dedi.

Diğer taraftan Ali Yılmaz da ebru sanatından örnekler sundu. Yaptığı ebrularla büyük beğeni toplayan Ali Yılmaz, ilk olarak uyguladığı “alın yazısı” tekniğini de Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan ile birlikte yaptı. Yılmaz, ebru yapımında kullandığı bizi Rektörün alnına sürdükten sonra kitre üzerindeki boyaya batırarak boyanın açılmasını sağladı. Ali Yılmaz açılan alana ise lale deseni yaptı.

Daha sonra Ebru Sanatı eğitmenleri programa katılan bütün öğrencilerle tek tek ebru sanatını icra ettiler. Yapılan ebrular Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde görücüye çıktı.

CİHAN

Sinop Üniversitesi ebru ile bahara şenlik getirdi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×