Silivri'de görüş günü; "Anne ben ateş etmedim"

Silivri Cezaevi'nde 15 Temmuz darbe girişimi gecesi tutuklanan er ve askeri öğrenciler için görüş günü yapıldı

Silivri'de görüş günü; "Anne ben ateş etmedim"
05 Ağustos 2016 Cuma 14:36

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklu bulunan er ve askeri öğrenciler için Silivri Cezaevi'nde görüş günü gerçekleştirildi.

Cezaevi önünde erken saatlerden itibaren ziyaretçi yoğunluğu yaşanırken, tutuklu asker ve öğrencilerin yakınları, kimlik kontrolü ve üst aramasının ardından içeri alındı.
Yoğunluğun akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaevlerinde kalan FETÖ/PDY terör örgütü mensubu şüphelilerin eşleri, ikinci derece kan hısımları ile birinci derece kayın hısımlarının her hafta
cuma günü görüşe kabul edileceğini duyurmuştu.

Darbe girişimi nedeniyle tutuklanan er ve erbaşların aileleri Silivri Cezaevi önündeki kaygılı bekleyişlerinin 14. gününde dün çocuklarını kapalı görüş ile görebildi. Çocuğuyla, eşiyle veya kardeşiyle görüşen ailelerin yüzlerine baktığımızda kiminde mutluluk kiminde ise derin bir endişe okunuyordu. Mutlu er aileleri çocuklarını iyi gördükleri için sevinçliydi. Üzgün er ailelerden birisi ise oğlunun bir grup er ile beraber çırılçıplak soyulup dövüldüğünü, psikolojisinin şu an iyi olmadığını söylüyordu.

15 Temmuz’daki darbe girişiminde üst rütbelilerin emriyle birliklerinden çıkan yüzlerce er ve erbaş tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Aileleri ise 14 gündür Silivri Cezaevi’nin önünde çocuklarını görmeyi ve umut olacak küçücük bir haberi bekliyordu. Oğlu B.A. ile görüşen Aynur Atkın oğlunun moralinin yerinde olduğunu belirterek başlarındaki komutanın 15 Temmuz gecesi durumun farkına varır varmaz onları arabanın içinde saklayıp sabah polise teslim ettiğini dile getirdi. Anne Atkın, “Görüş saatini beklerken oğlumu görünce ağlarım dayanamam diyordum. Ama onun iyi olduğunu görünce ben de iyi oldum” diye konuştu.

Serhat Coşan’ın babası Nevzat Coşan oğlunun Gaziosmanpaşa’daki karakolda bir grup er ile beraber çırılçıplak soyulup dövüldüğünü belirterek şu an çok kötü durumda olduğunu söyledi. Baba Coşan oğlunu olaydan sonra ilk adliyede gördüğünü o zaman durumunun çok kötü olduğuna değinerek psikolojisinin iyi olmadığını dile getirdi. Coşan 10 gündür dışarıda yattıklarını belirterek, “Karakoldayken dövmenin yanısıra bir de kafalarına silah dayamışlar. Kiminin dudağı patlamış, kiminin kolu kırılmış. Oğlumun çok zoruna gidiyor. Vatan haini dedikleri için üzülüyor. Görüş anında da gardiyan başımızda bekledi” dedi.

‘Darbe olduğunu ben anlattım’

Baba Yusuf Güven de oğlunu 14 gün sonra ilk kez gördüğüne değinerek çocuğunun suçsuz olduğunu belirtti. Oğluyla 15 dakika görüşebildiklerini belirten Güven 14 gündür dışarıda kaldıklarını söyledi. Güven, “Avukatlar en kısa zamanda çıkacaklar diyor. Kesin birşey yok. Çocukları tatbikat var diye kandırmışlar. Anlayamamış darbe olduğunu, ben anlattım” dedi.
Mustafa Ceylan’ın abisi Mehmet Ceylan da kardeşine ilk zamanlar çok kötü davranıldığını belirterek şu an durumunun iyi olduğunu söyledi. Ceylan kardeşinin çok zayıfladığını dile getirerek, “Albayları o gece ‘sık lan o..çocuğu’ demiş kardeşim sıkmayınca dövmüş. Olanlara anlam veremiyor” dedi.
Kapalı görüşte eşi Uzman Çavuş İsrafil Koçum ile görüşen Hülya Koçum 2 yaşındaki kızı İsranur’un babasını görüp dokunamayınca çok ağladığını belirterek eşinin de olayın şokundan hâlâ çıkamadığını kaydetti.

‘İlk uyarıda teslim olmuş’

Tayfun Y.’nin abisi ise kardeşinin kendilerini görünce moralinin yerine geldiğini belirterek ‘kardeşinin ne olup bittiğinin farkında olmadığını’ dile getirdi. Adını vermek istemeyen er abisi, “Polislerin kendilerine iyi davrandığını söyledi. 15-20 kişilik bir koğuşta kalıyorlarmış. İçerideki ihtiyaçları gideriliyormuş. Bir haftaya kadar çıkarılma ihtimalleri varmış” dedi. Kuleli Askeri Lisesi’nde kardeşinin aşçı olarak askerliğini yaptığını belirten abi Safi Yılmaz kardeşinin nöbet dahi tutmadığını belirtti. Kendisini görünce kardeşi Soner Yılmaz’ın ağladığını belirten Abi Yılmaz “Bir haftaya kadar serbest bırakılacakları söyleniyor” dedi.‘Anne ben ateş etmedim’
Ertuğrul Çeliker’in annesi Zahide Çeliker oğlunun FSM’de siviller tarafından bıçaklandığını söyledi. Çeliker, “Oğlum ‘anne ben ateş etmedim içiniz rahat olsun’ dedi. Bir hafta içerisinde çıkarılacaklarını duyduk. Yetkililerin açıklama yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×