Silifke, obezite tehlikesine karşı yürüdü

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılını “sağlıklı yaşam ve hareket yılı” ilan etmesi nedeniyle Silifke ilçesinde Sağlık Müdürlüğü tarafından “Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Yılı” kapsamında yürüyüş düzenledi.Yürüyüşe;...

Silifke, obezite tehlikesine karşı yürüdü
28 Nisan 2014 Pazartesi 17:03

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılını “sağlıklı yaşam ve hareket yılı” ilan etmesi nedeniyle

Silifke ilçesinde Sağlık Müdürlüğü tarafından “Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Yılı” kapsamında yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe; Silifke Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Eren, Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut, sağlık çalışanları ve vatandaşların katıldı.

Yürüyüş Atatürk Anıtı'nda başladı. Kent içinde yapılan yaklaşık 3 km’lik yürüyüş başladığı noktada tamamlandı.

Sağlıklı bir yaşam ve zinde kalabilmek için herkesin mutlaka yürüyüş yapması gerektiğini ifade eden İlçe Sağlık Müdürü Yüksel Eren, “Türkiye nüfusunun yüzde 30’unu obez kişilerin oluşturduğuna dikkat çekti. Demirel, “Biliyorsunuz Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılı sağlıklı yaşım için hareket yılı ilan edildi. Genel popülasyonda sağlıksız beslenme ve hareketsizlik çok fazla olması nedeniyle obezitede bir artış gözlenmekte. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 40 kadın yüzde 20 erkek nüfusu obezite durumuyla baş başa. Ortalama yüzde 30’u nüfusumuzun obez kişiler bunu işgal etmekte” dedi.

Eren, “Obeziteye bağlı kronik hastalıklarda artmakta. Bunu bağlı olarak kronik hastalıkların risk faktörü araştırmasında yüzde 25’e varan obeziteye bağlı hastalıkların arttığı gözlenmiş. Kalp damar hastalıkları, kolestrol yükselmesi, şeker hastalığı, diyabet, kanserler obeziteye bağlı giderek artmakta. Fiziksel inaktivite ve obeziteye bağlı bu kronik hastalıkların genel sağlık tedavi giderlerini yüzde 2’sini oluşturmaktadır. Bizim amacımız sağlıklı beslenmeyi ve fiziksel aktiviteyi arttırarak obeziteye karşı bir mücadele vermek. Buna karşıda bir farkındalık oluşturmak” diye konuştu.

CİHAN

Silifke, obezite tehlikesine karşı yürüdü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×