Siirt'te öldürülen Kader için bir grup kadın eylem yaptı

'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' üyesi bir grup kadın, Siirt’te av tüfeği ile vurulmuş halde bulunan 14 yaşındaki Kader Erten için eylem yaptı.

Siirt'te öldürülen Kader için bir grup kadın eylem yaptı
14 Ocak 2014 Salı 22:23

'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' üyesi bir grup kadın, Siirt’te av tüfeği ile vurulmuş halde bulunan 14 yaşındaki Kader Erten için eylem yaptı. Taksim Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması yapan grup, yaşanan vahşeti kınadı.

Saat 19.00’da bir araya gelen grup üyeleri “Kader’in Hesabını Soracağız” yazılı pankart açtı. Bir süre “Kadınların Kaderi Ölüm Olmayacak” , “Kadın Cinayetlerini Durduracağız” , “Başka Kaderler Olmayacak” şeklinde slogan attı.

Grup adına bir basın açıklaması yapan Ayfer Özkoç, “Bu sokaklarda bir kez daha kadınların yaşam hakkının çalındığını haykırmak için toplandık. Henüz 12 yaşındaydı Kader. Daha kendi çocukken iki bebek dünyaya getirdi, birini kaybetti. Ablalarının, kadın kardeşlerinin kendi hayatlarına karar vermek istediği için, boşanmak istediği için, erkek şiddetine karşı geldiği için öldürüldüğü bir ülkenin binlerce çocuk gelininden biriydi. Sadece hayatı değil, yaşam hakkını da çaldılar çocuk yaşta evlendirerek. Çocuk gelin gerçeğini belli yörelere, belli sınıflara mal etmeye çalışanlara bir kez daha sesleniyoruz." diye konuştu. .

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×