SGK'dan Belediyeye Haciz Geldi

SGK Uşak İl Müdürlüğü, Uşak Belediyesi'nin İller Bankası paylarına haciz koyarak 1 milyon 773 bin 801 lirasına kesinti yaptırdı.

SGK'dan Belediyeye Haciz Geldi
15 Ocak 2014 Çarşamba 10:04

Türkiye Belediyeler Birliği, 8 Şubat 2011 tarihinde belediyelere, 22 Ekim 2008'den sonraki yapı ruhsatlarını ve yapı kullanma izin belgelerini, 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmü'nde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkındaki Torba Yasa yayınlanmadan SGK'ya göndermeleri için yazı gönderdi. Belgelerin son gönderilme tarihi olarak ise 25 Şubat 2011 gösterildi. İstenen belgeleri belirtilen tarih ve mesai saati öncesi teslim edip, sistemde göründüğünü iddia eden Uşak Belediyesi'ne, SGK tarafından belgelerin bir gün geç bildirdiği gerekçesiyle 1 milyon 364 bin 723 TL idari para cezası uygulandı. Para cezasına itiraz eden Uşak Belediyesi'nin Manisa İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma talebiyle açtığı dava reddedildi. Belediye, davayı Danıştay'a taşıdı. Danıştay 15. Daire Başkanlığı'nın dosyada temyiz incelemesi devam ederken SGK Uşak İl Müdürlüğü'nün haciz şoku yaşadı. Hukuksal süreç devam etmesine rağmen Uşak Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyenin Aralık 2013 ve Ocak 2014 aylarına ait İller Bankası'ndaki payına haciz koyarak toplam 1 milyon 773 bin 801 lirasına kesinti yaptırdı.

SGK Uşak İl Müdürlüğü'nün genel hukuk ilkesini hiçe saydığını belirten Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gündüz, "Biz kanunun yayımlandığı tarihte bildirimleri zamanında teslim ettik. Ancak, buna rağmen hacizle karşılaştık. Belediye olarak gerekli yasal işlemi başlatacağız" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×