Ses Kayıtları ile İlgili Konuştu

CHP İstanbul Milletvekili ve İstanbul Üsküdar Belediye Başkan adayı olan emekli müftü İhsan Özkes, Egemen Bağış'ın söylediği iddia edilen ses kayıtlarına tepki gösterdi.

Ses Kayıtları ile İlgili Konuştu
19 Mart 2014 Çarşamba 14:49

Özkes, "Bu iddia doğruysa, azıcık şerefi, azıcık onuru, bir iman kırıntısı, zerre kadar bir inancı varsa derhal önce Allah'a tövbe etmeli, ondan sonra da Müslüman halktan özür dilemeli, hiç beklemeden istifa etmelidir" dedi. Özkes, basın toplantısında Kur'an-Kerim'in Türkçe mealinde Bakara suresini okudu.

Özkes, TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile Metehan Demir'e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına tepki gösterdi. CHP'nin Üsküdar Belediye Başkan Adayı olarak yoğun bir tempo içinde çalışma yaptığını belirten İhsan Özkes, emekli bir müftü olarak internete düşen bazı ses kayıtlarından rahatsız olduğunu belirtti. Özkes, "Dini, kitabı, hafife almak, alaya almak, din ile Kur'an ile, ayet ile, sure ile matrak geçmek küfürdür, bunu yapan kafir olur. Bunu söyleyen kişi Müslümanlıktan çıkar. Kur'an da olmayan bir cümleyi, bir kelimeyi, bir harfi Kur'an da var gibi göstermeye çalışmak küfürdür. Bunu yapanların kafir sayılır. 'Her Cuma bir ayet sallıyorum' diye söylemek hem ayeti hafife almaktır, ayetle alay etmektir, bu küfürdür. Hem de böylelikle Müslümanları da kandırdığını itiraftır. Ayeti sallamak din ile iman ile alay etmektir, küfürdür. Bakara Suresi, Kur'an-ı Kerim'de var olan 114 sureden birisidir, Kur'an-ı Kerim'in en uzun süresidir. Bu süre genellikle iman ile küfür üzerinde durur. 'Bu Bakara iyi makara' diyerek Bakara Suresine 'iyi makara' demek küfürdür"dedi.

Özkes, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şayet bu sözleri başka bir partiden bir milletvekili söylemiş olsaydı, yer yerinden oynardı. Bugün Türkiye'nin gündemi bu olurdu. Alenen küfür olan bir konuda sessiz kalmak, hoş görmek de küfürdür. Çünkü, küfre rıza küfürdür. Bu nedenle bu sızan ve bir milletvekiline ait olduğu iddia alan sözleri şiddetle, nefretle, lanetle kınıyorum. Bu iddia doğruysa, azıcık şerefi, azıcık onuru, bir iman kırıntısı, zerre kadar bir inancı varsa derhal önce Allah'a tövbe etmeli, ondan sonra da Müslüman halktan özür dilemeli, hiç beklemeden istifa etmelidir. Müslümanların oyları ile milletvekili olup, Müslümanların inancı ile kimse alay edemez. Bu gayretullaha dokunur."

Öte yandan CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, dün akşamdan beri internet ortamına düşen son ses kayıtlarıyla çalkalandığını savundu.

Erdemir, bu kayda göre, bir THY yetkilisinin, Başbakan'ın danışmanlarından birisiyle yaptığı konuşmada, onlarca malzeme taşıdığını ve vebal altında olduğunu söylediğini öne sürdü.
Bu kayıttan sonra AFP'nin geçtiği haberde, THY'nin Boko Haram militanlarıyla çatışmaların sürdüğü Nijerya'da bilinmeyen gruplara silah taşıdığı iddialarının yer aldığını belirten Erdemir, Nijerya'da 2002'de kurulan "radikal İslami" örgütün 10 bin kişinin ölümünden sorumlu olduğunu öne sürdü. Erdemir, Boko Haram'ın, ABD tarafından "terör örgütü" listesinde yer almasına rağmen Türkiye tarafından "terör örgütü" olarak kabul edilmediğini ifade etti.
Dışişleri Bakanlığı'nın Boko Haram örgütünün bir eyleminden sonra, çocuklara yönelik acımasızca saldırıyı kınayan bir açıklama yaptığını anımsatan Erdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye, bugün yol ayrımındadır. Dışişleri Bakanlığı'nın bu kınaması, Türkiye'nin samimi görüşünü yansıtıyor mu? Yoksa bugün Türkiye, THY yetkilisinin söylediği gibi Boko Haram terör örgütüne ya da Nijerya'daki benzeri silahlı örgütlere yasa dışı yollardan kaçak silah ve mühimmat taşıyan bir devlet mi? Türkiye, bugün Nijerya'daki şiddetin, silah sağlama ve finansman olarak neresinde? Nijerya'ya taşınan bu silah, mühimmat, Nijerya'daki Türk vatandaşları ve yatırımcıları için tehdit oluşturuyor mu? THY, bugün ne yazık ki terör örgütüne destekle, silah kaçakçılığıyla anılmaktadır. THY'nin itibarına büyük darbe vuran bu son gelişmeyle nasıl başa çıkılacak, bu konuda THY'den henüz açıklama gelmedi. THY, bu meseleyi açıklığa kavuşturmalı, Türkiye'nin, THY vasıtasıyla Nijerya'daki farklı yasa dışı gruplara silah ya da mühimmat taşımasına ilişkin iddialar, en ufak bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde temize çıkarılmalıdır. THY uçaklarına alınmayan bazı gazeteler var. Belli ki THY, uçaklarına yasadışı yollardan silah ve mühimmat alıyor. Bu gazeteler silahtan, mühimmattan daha mı tehlikeli?"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×