Ses kayıtları Erdoğan'ı çıkmaza soktu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmesine ilişkin haberler İsviçre medyasında da yer aldı.

Ses kayıtları Erdoğan'ı çıkmaza soktu
26 Şubat 2014 Çarşamba 13:47

Ses kayıtları, İsviçre'nin devlet televizyonu birinci kanalında haber bültenlerinde geniş yer aldı. "Youtube'daki ses kayıtları Erdoğan'ı sıkıntıya soktu" başlığı ile verilen haberde Youtube'daki konuşma görüntülerine de yer verildi. Haberde ayrıca Erdoğan'ın "Paraları yok et oğlum" şeklinde konuştuğu belirtildi. Haberde Başbakan'ın bu iddialara "montaj" yorumu yaptığı belirtildi. Haberin son kısmında vatandaşların bu konudaki görüşleri ile konunun Türk medyasında yer alış şekli de haber olarak izleyicilere sunuldu.

İsviçre gazeteleri ise gerek dünkü internet sitelerinde gerekse bugünkü baskılarında ses kayıtları ile ilgili olarak, "Erdoğan'ı çıkmaza soktu" şeklinde haberler yaptılar. Başbakan'ın montaj iddialarına karşı muhalefetin görüşlerine de yer verdiler. 

SES KAYITLARI DANİMARKA VE NORVEÇ BASININDA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmesine ilişkin haberler Danimarka medyasında da yer aldı. 

Yapılan haberlerde, kayıtları yükleyenlerin cezalandırılmakla tehdit edildiği, yabancı yatırımcıların Türk ekonomisine güvenlerinin azaldığı belirtildi.

BERLİNGSKE GAZETESİ: "POLİS GÖSTERİYE GAZLA MÜDAHALE ETTİ"

Berlingske gazetesi'nin "Polis gösteriye gazla müdahale etti" başlıklı haberinde şu satırlara yer verildi:
"Başbakan Erdoğan, oğlu ile yaptığı telefon konuşmasının ortaya çıkması üzerine, ses kaydının montaj olduğunu öne sürdü. Yolsuzlukla suçlanan Başbakanın istifa etmesini isteyen göstericilere polis gaz ve tomalarla müdahale etti. Göstericiler “hırsız var, hükümet istifa" şeklinde sloganlar attılar. Savcılar hakkında soruşturma başlatan hükümetin çıkardığı İnternet yasasını geçen cumartesi protesto edenler de polisin gazlı ve sulu müdahalesi ile karşılaştı"

JYLLANDS POSTEN: "ERDOĞAN SAÇLARI DİKEN EDEN SES KAYITLARINI YAPANLARI CEZALANDIRMA SÖZÜ VERDİ"

Jyllands Posten gazetesi "Erdoğan saçları diken eden ses kayıtlarını yapanları cezalandırma sözü verdi" başlıklı haberinde şu satırlara yer verdi: "Yine çirkin bir dava Erdoğan'ı vurdu. Ses kayıtları internette yayınlanan Erdoğan kayıtların ardındaki kişileri cezalandırmakla tehdit etti. Başbakanlık ofisi, Youtube'a düşen Erdoğan ve oğlu arasındaki konuşmanın ses kayıtları için açıklama yaparak montaj olduğunu öne sürdü. Erdoğan parti grubunda ses kaydının utanç verici olduğunu ve yapanların cezalandırılacağını söyledi. Yabancı yatırımcılar Türkiye'deki gelişmeleri endişe ile takip ediyor ve Türk ekonomisine güvenleri azalıyor. Konuşmalarda Başbakan oğluna milyonlarca Euro parayı nasıl paylaştıracağını anlatıyor. Yolsuzluk davası, Erdoğan, oğlu ve bakanları ile oğullarını kapsıyor. Erdoğan Fethullah Gülen'i polis ve yargı ile sıkı bağı olması ve olayların ardında bulunmaktan dolayı suçluyor." 

NORVEÇ TELEVİZYON KANALI VG, "ERDOĞAN GÜLEN'İ SUÇLUYOR AMA GÜLEN SUÇLAMALARI KABUL ETMİYOR"

Norveç televizyon kanalı VG, gelişmeleri verdiği haberde şu satırlarla paylaştı: "Erdoğan muhalefeti hükümetin telefonlarını dinlemek ve oğlu ile arasında geçen telefon görüşmesini sahte bir şekilde ortaya atmakla suçluyor. Erdoğan Salı günü parti grubunda, oğlu ile yaptığı ve yolsuzluğu planladığı konuşmayla ilgili dinlemenin ardındaki kişileri cezalandırmakla tehdit etti. Erdoğan Gülen'i suçluyor ama Gülen suçlamaları kabul etmiyor. Ses kayıtları liderlerin rüşvet ve yolsuzluk olaylarına karıştığını ortaya koyuyor. Yolsuzluklara karşı isyan eden halkın sayısı büyüyor. Erdoğan'ı protesto eden binlerce kişiye polis müdahale etti. Polis, halkın "Hırsız Erdoğan" "Hükümet İstifa et" sloganlarını önlemeye çalışıyor. "

SES KAYITLARI DÜNYA GÜNDEMİNDE

Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının internete sızdırılmasının yankıları Türkiye'de olduğu gibi dünya basınında da sürüyor. 
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Başbakan Erdoğan'ın internete yayılan ses kayıtlarının montaj olduğunu ifade ettiğini ve kayıtların "hain bir saldırı" olarak nitelendirdiğini yazdı.
Ana muhalefet partisinin Başbakan'ın istifasını talep ettiğini yazan BBC, ses kayıtlarının sosyal medyaya sızmasının ardından İstanbul'da da hükümet karşıtı protestoların yapıldığını vurguladı. 

GUARDIAN: BAŞBAKAN İSTİFAYA ÇAĞRILIYOR

İngiliz Guardian gazetesi, haberi "ses kayıtları Türk Başbakan'ını istifaya çağırıyor" başlığı ile duyurdu. Gazete, Başbakan'ın evlerindeki nakit parayı sıfırlama konusunda oğluyla yaptığı iddia edilen telefon görüşmelerinin yayınlanmasının ardından muhalefet partilerinin Başbakan'ı istifa çağırdığını yazdı. 
Guardian, Başbakan'ın karakteristik olarak güçlü bir formda suçlamaları reddederek bu suçlamaların hükümeti düşürmeye yönelik olduğu açıklamasını aktardı.
Guardian " Ses kayıtlarında Erdoğan evlerindeki büyük miktardaki nakit parayı nasıl saklayacakları konusunda oğluna bilgi veriyor" dedi. 

FINANCIAL TIMES: ERDOĞAN SES KAYITLARINA "HAİNCE" DEDİ

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın internete sızan ses kayıtlarını "hain bir saldırı" olarak nitelendirdikten sonra Türkiye'deki siyasi krizin şiddetine dikkat çekti. 
Başbakan'ın telefon kayıtlarının sahte olduğunu açıklamasına karşın bu iddiaların borsayı ve Türk lirasını olumsuz etkilediğini ve İstanbul Borsası'nın dün yüzde 3 değer kaybederek kapandığını yazdı. 
Financial Times ayrıca bazı analistlerin, Erdoğan'ın bu ses kayıtları suçlamalarına karşı koyabileceğini ancak 30 Mart'daki yerel seçimlere kadar daha fazla ses kaydının sızdırılabileceği yorumlarını aktardı. 

DAILY TELEGRAPH: "ERDOĞAN SES KAYITLARI YÜZÜNDEN YAKINDI"

İngiliz Telegraph gazetesi de "Erdoğan sızdırılan ses kayıtları yüzünden yakındı" başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan'ın dün düzenlenen parti grup toplantısında yaptığı konuşmadaki "İnsanlar yalana inanmazlar. Utanç verici bir montaj yaptılar ve yaydılar" açıklamalarını aktardı. 
Erdoğan'ın 10 yıllık iktidarındaki en kötü siyasi tepkiyle karşılaştığına dikkat çeken gazete Başbakan'ın eski ittifaki Fethullah Gülen'i işaret ederek 'paralel devlet' i suçladığını yazdı.

CNN: BAŞBAKAN ERDOĞAN SES KAYITLARINA "SAHTE" DEDİ

Amerikan yayın kuruluşu CNN ise Başbakan'ın ses kayıtlarının sahte olduğu açıklamasını aktardığı haberinde "Türkiye'nin Başbakan'ı Türkiye'deki sosyal medyaya ve politika çevresine bir bomba gibi düşen ses kayıtlarını reddetti" ifadelerini kullandı.
CNN, "Erdoğan, hükümet içer sinde yolsuzluğun araştırılacağı sözü verirken ailesinin bu skandala dahil olduğu iddialarını doğru olmadığını söyledi" dedi. 

WALL STREET JOURNAL: TÜRKİYE BAŞBAKANI SES KAYITLARININ SAHTE OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi de Başbakan Erdoğan'ın ses kayıtlarının hükümetini devirmek amacıyla yapıldığını ve sahte olduğu açıklamarını sayfalarına taşıdı.
YouTube üzerinden yayınlanan ve 24 saatten az bir sürede 2.2 milyondan fazla kişinin izlediği ses kayıtlarını yapanları Başbakan'ın "haince" "montaj" ve "dublaj" yapmakla suçladığını aktaran gazete, Erdoğan'ın ayrıca bu kayıtların arkasında olanları da hükümetinin cezalandıracağını söyledi. 
Gazete, "muhalefetin iddia ettiği gibi gerçek olması durumunda, telefon konuşmaları Erdoğan'ı, ailesini ve önde gelen işadamlarını da rüşvet soruşturmasına bağlayacak" ifadelerini kullandığı haberinde kasetlerin Erdoğan hükümetine referandum olarak görülen 30 Mart seçimleri öncesine denk geldiğine dikkat çekti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×