Serhat Eğitim Kurumları, TÜBİTAK bölge yarışmasında 2 ödül aldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Van Bölge Yarışması’nın ödül töreni düzenlendi.

Serhat Eğitim Kurumları, TÜBİTAK bölge yarışmasında 2 ödül aldı
20 Mart 2014 Perşembe 15:08

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Van Bölge Yarışması’nın ödül töreni düzenlendi. Sergilenen 101 proje arasından seçilen 16 proje, Ankara'da yapılacak Türkiye finaline katılmaya hak kazandı. Yarışmaya katılan Serhat Eğitim Kurumları da aldığı iki ödülle yarışmaya damgasını vurdu.

TÜBİTAK’ın her sene düzenlediği Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın 45.’sinin ödül töreni düzenlendi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Cengiz Andiç Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda yapılan ödül törenine YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı. 45.'si düzenlenen yarışmada, 733 projeden 101 tanesi sergilenmişti. Üç gün boyunca açık olan serginin ardından, projeler arasından seçilen 16 proje, Ankara'da yapılacak Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Ödüllerin verilmesinden önce açıklama yapan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, koordinatörlüğündeki Van bölgesinin yarışmaya alakasının geçen yıllara göre çok daha iyi olduğunu söyledi. Van Bölge Koordinatörlüğü’ne gönderilen projelerden 101 projenin Bölge Sergisi’nde sergilenmeye değer olduğunu hatırlatan Tunç, “Sergi, öğrencilerin projelerini daha ayrıntılı olarak ortaya koyma, sunma ve gerektiğinde savunması için önemli bir etkinliktir. Bölge sergisi sırasında projeler, jüri üyeleri tarafından bizzat sözlü ve uygulamalı olarak değerlendirildi ve Ankara’da yapılacak olan ülke finalinde bölgeyi temsil edecek projeler belirlendi. Birinci olan 16 proje, Mayıs ayında Ankara’ya davet edilecek." dedi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da liseden mezun olacak öğrencilere, YYÜ’nün değişik bölümlerini tercih etmesi tavsiyesinde bulundu. YYÜ’nün bölgesinde hem ulusal ölçeklerde hem de uluslararası ölçeklerde iyi bir noktada olduğunu aktaran Battal, “Bu yüzden sizleri bu üniversitede eğitim almaya davet ediyorum. Sevgili öğrenciler, çağ artık bilim çağı. Ürettiğimiz bilimi uygulamaya ne kadar sokabiliyorsak, insanlar o kadar refah içerisine yaşayabiliyor. Yaptığımız ve yapacaklarımızı insanlığın hizmetine sunmak için bilimde iyi noktada olmamız lazım. Dolayısıyla ülke olarak bilimde iyi bir noktaya gelebilmemiz için siz sevgili gençlere çok ciddi görevler misyonlar düşüyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Törende, 3 gün boyunca sergilenen 101 proje arasından seçilen 16 proje, Ankara'da yapılacak Türkiye finaline katılmaya hak kazandı. 16 ödülün iller arasındaki dağılımı ise şöyle: Hakkari 1, Şırnak 1, Siirt 1, Ağrı 4, Van 3, Batman 2, Muş 1, Bitlis 3.

SERHAT EĞİTİM KURUMLARI’NA İKİ ÖDÜL

Yarışmaya 8 projeyle katılan Serhat Eğitim Kurumları, 2 ödül aldı. İlk 16 altıya ‘Engelleri Engelleyelim’ projesiyle giren eğitim kurumu, ‘Üçgenlerde Moment Tekniği ile Uzunluk Hesabı’ projesiyle de ikincilik elde etti. Van’ı, ‘Engelleri Engelleyelim’ projesiyle Ankara’da temsil edecek öğrencilerden Yiğit Yaşar, “Görme ve işitme engelli vatandaşlarımız için beyaz baston üzerine, bireyin etrafında ona zarar verebilecek çukur, taş ve benzeri şeyleri algılayacak bir sensör taktık. Bu sensör sayesinde kişi bu engellerle karşılaştığında, onlardan zarar görmemek için başka tarafa yönelip yoluna devam eder." ifadelerini kullandı.

Projenin bir diğer paydaşı öğrenci Taha Musadık Önsever ise yarışmada birinci olmayı beklediklerini ve Van’ı Ankara’da temsil edecekleri için çok mutlu olduklarını söyledi.
CİHAN

Serhat Eğitim Kurumları, TÜBİTAK bölge yarışmasında 2 ödül aldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×