SAT Komandoları korsanla mücadele eğitimi verdi

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile birlikte Güney Afrika Cumhuriyeti Cape Town’a gelen Türk SAT Komandoları, Güney Afrika Cumhuriyeti askerlerine terörist ve korsanla mücadele kapsamında gemiyi ele geçirme eğitimleri verdi.     Afrik

SAT Komandoları korsanla mücadele eğitimi verdi
10 Mayıs 2014 Cumartesi 13:58

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile birlikte Güney Afrika Cumhuriyeti Cape Town’a gelen Türk SAT Komandoları, Güney Afrika Cumhuriyeti askerlerine terörist ve korsanla mücadele kapsamında gemiyi ele geçirme eğitimleri verdi.

    Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine ve dünya denizlerinde sancak göstermek amacıyla 18 Mart’ta Çanakkale’den geçerek Afrika yolculuğuna başlayan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne geldi.

    Milgem Projesi ürünü Milli Gemi TCG Heybeliada Korveti (F-511), TCG Gediz Firkateyni (F-495), TCG Oruçreis Firkateyni (F-245) ve TCG Yarbay Kudret Güngör (A-595) lojistik gemilerinin görev aldığı seferde Türk Donanması 148 yıl sonra Cape Town limanına yanaştı.

    Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile birlikte seferde olan Türk SAT Timi de Güney Afrika askerlerine eğitim verdi. Geminin güvertesinden köprüüstü olarak bilinen gemi kontrol odasına kadar güvenlik alma, rehineleri kurtarma ve korsanı etkisiz hala getirme eğitimlerini Güney Afrika askerileri ilgiyle izledi. SAT Komandolarının her pozisyonu ve taktikleri SAT Tim Komutanı Üsteğmen Erdal Çerkçi tarafından Güney Afrikalı askere anlatıldı.

    Barbaros Türk Deniz Görev Grubu kapsamında TCG Gediz gemisinde konuşlu bulunduklarını belirten SAT Tim Komutanı Üsteğmen Erdal Çerkçi, görev kapsamında Afrika’ya kıyısı olan ülkelerin personeline gemiyi ele geçirme ve zapt etme eğitimleri verdiklerini söyledi. Çerkçi, “Güney Afrikalı boarding timine, gemiye çıkmış vaziyette geminin köprü üstünü kontrolü nasıl ele geçirilir, gemi nasıl kontrol altına alınır, eğer bir gemi terörist saldırıya ya da korsanlık saldırısına uğramışsa rehineler nasıl kurtarılır, gemi içinde nasıl hareket edilir, nasıl kapalı mahal ve SAT teknikleri uygulanır onların eğitimlerini verdik.” ifadelerini kullandı.

    Afrika’da vermiş oldukları eğitimleri askerin ilgiyle izlediğini ve bu eğitimlerin devam etmesi için girişimde bulunduklarını belirten Çerkçi şöyle dedi: “Yaptığımız eğitimler sonucunda gelen Afrikalı ülkelerin askeriler bizim gözlemlediğimiz kadarıyla bu işin çok gerisinde olduğunu değerlendirdik. Bu bölgede haydutluk arttığından ve onların bu konudaki bilgilerinin eksik olduğundan ilgilerinin çok yoğun olduğunu tespit ettik. Bizim gözlemlerimiz ve yaptığımız eğitimler neticesinde kendilerinin bizimle birlikte daha fazla çalışmak istediklerini daha iyi tekniklerin bizim tarafımızdan öğrenmek istediklerini belirttiler.” CİHAN

SAT Komandoları korsanla mücadele eğitimi verdi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×