Sarıkahraman: Fındığın durumu son derece vahim

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ile Ünye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen, 29 Mart tarihinde bölgede yaşanan don olayı sonrası arazilerde ön tespit çalışmaları yaptı.

Sarıkahraman: Fındığın durumu son derece vahim
04 Nisan 2014 Cuma 16:23

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ile Ünye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen, 29 Mart tarihinde bölgede yaşanan don olayı sonrası arazilerde ön tespit çalışmaları yaptı. İncelemeler sonrası açıklamalarda bulunan Sarıkahraman, durumun bölge için son derece vahim olduğunu, afet sonrası oluşan hasarın yüzde 100’lere kadar ulaştığını belirtti.

Yaprakların yeşil görünmesinin kimseyi yanıltmamasına dikkat çeken Sarıkahraman, “29 Mart akşamı bölgemizde yağan kar ve sonrasında meydana gelen don olayıyla ilgili oluşan zararla ilgili bir ön tespit yaptık. Burada gördüğümüz manzara hiç iç açıcı değil, yaprakların yeşil olması bizleri yanıltmasın çünkü yeni doğmuş fındıklara baktığımız zaman yüzde 100 zarar var. Fındıkların içini açıp baktığımız zaman görüyoruz ki içi tamamen yanmış bu fındığın büyümesi imkânsız. Genel olarak rakımı 200 metreye kadar olan yerlerde yüzde 60’larda olan hasar, 200 ve üzeri rakımdan sonra ise yüzde 100’le ulaştığını görüyoruz. Aslında çok güzel fındık varmış bu yıl için ama, meydana gelen don afeti fındığı tamamen bitirmiş durumda. Allah, üreticilerimizin yardımcısı olsun” diye konuştu. CİHAN

Sarıkahraman: Fındığın durumu son derece vahim


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×