Samsunlular obeziteye dikkat çekmek için yürüyüş yaptı

Türkiye sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Samsun’da Halk Sağlığı İl Müdürlüğü'nün organize ettiği 'Belediyeler ile Yürüyoruz' etkinliğine yüzlerce vatandaş katıldı.

Samsunlular obeziteye dikkat çekmek için yürüyüş yaptı
27 Nisan 2014 Pazar 15:58

Türkiye sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Samsun’da Halk Sağlığı İl Müdürlüğü'nün organize ettiği 'Belediyeler ile Yürüyoruz' etkinliğine yüzlerce vatandaş katıldı.

İlkadım ilçesi Tütün İskelesi’nden sabah saatlerinde toplanan vatandaşlar, burada protokolle birlikte Sevgi Cafe’ye kadar yürüdü. Yürüyüşe çocuklar, sporcular, yaşlılar, hatta tekerlekli sandalyesiyle engelli bireylerin de katılması etkinliğe ayrı bir renk kattı.

Samsun İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, yapılan çalışmalara göre, Türkiye'de yüzde 30 obezite ve şişmanlık olduğunu, toplumun yüzde 71’inin ise fiziki aktivite yapmadığını kaydetti. Uzun, “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel aktivite, her yaşta sağlığa yararlıdır. Bu nedenle yetişkinlerin haftanın 5 günü en az yarım saat fiziksel aktivite yapması önerilmektedir. Egzersiz yapmak için zaman ya da başka koşullar nedeniyle imkan olmadığı düşünüldüğünde, gün içindeki zorunlu hareketler egzersize dönüştürülebilir. Örneğin; alışveriş merkezlerinde asansör ve yürüyen merdivenlerin kullanılmaması, merdivenlerin tercih edilmesi, otobüslerden erken inilmesi, çocuklarla beraber ebeveynlerin 20 kez zıplamaları, mobil telefon görüşmelerinde yürüyerek konuşmaların yapılması, televizyon kumandasının kullanılmaması, yakın mesafeler için araç kullanılmaması, çocukların dans ve sokak oyunları gibi aktivitelere teşvik edilmesi gün içinde yapılabilecek aktivitelerdir.” dedi.

Başta obeziteyle mücadele olmak üzere sağlıklı bir yaşam için bir çok konuda etkinlikler yaptıklarını vurgulayan Uzm. Dr. Ertan Uzun, son yapılan 'Belediyeler ile Yürüyoruz' halk yürüyüşüne, vatandaşların yoğun ilgisinden dolayı çok memnun olduklarını söyledi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×