Sakarya Savaşı'nın kazanıldığı topraklar Milli Park oluyor

Türk tarihi açısından çok önemli bir dönüm noktası olma özelliği taşıyan Sakarya Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği topraklar milli park olma yolunda ilerliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu toprakların en kısa sürede koruma...

Sakarya Savaşı'nın kazanıldığı topraklar Milli Park oluyor
15 Temmuz 2014 Salı 11:33

Türk tarihi açısından çok önemli bir dönüm noktası olma özelliği taşıyan Sakarya Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği topraklar milli park olma yolunda ilerliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu toprakların en kısa sürede koruma altına alınabilmesi ve milli park olarak tescil edilebilmesi için sürece dahil diğer kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonu yürütüyor.

    Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sakarya Meydan Muharebesi'nin Türkiye'nin kurtuluş mücadelesi içinde en önemli aşamalarından biri ve Avrupa ortalarına kadar yayılmış Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri anlamda yüzyıllardır süren gerileyişinin durması bakımından önemli bir savaş olma özelliği taşıdığı belirtildi. Meydan savaşının geçtiği alanlar bu özel önemi dolayısıyla Milli Park ilan edilmek üzere geniş bir ekip tarafından incelendi.

    Milli Park olarak düşünülen alanda kaynak değerleri noktasal ve alansal kaynak değerleri olarak 2 başlık altında incelendi. Bu alanlar salt coğrafi birer birim değil tarihi hafızasının bugüne kadar yaşayan somut dayanakları olması sebebi ile mümkün olduğunca görsel olarak tespit edilen savaş dönemine ait kalıntılarla birlikte o döneme ait hatıralar ve yazışmalarda değerlendirildi. Belirlenen bu noktasal ve alansal kaynak değerlerin coğrafi olarak Haymana ve Polatlı bölgesi içerisinde yoğunlaştığı görüldü. İncelemeler sonunda oluşturulan raporda bütün kaynak değerlerinin bulunduğu bir harita ortaya çıkarıldı ve bu harita kadastro verilerinin incelenmesinden sonra yeniden ele alınarak muhtemel Milli Park sınırını oluşturacak.

    Dünya harp tarihi içerisinde hem süre hem de askeri harp stratejileri kapsamında özel anlam ifade eden Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği alanların milli park olarak tescil edilerek en kısa sürede koruma altına alınabilmesi için çalışmalara hız veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise, sürece dahil diğer kamu kurum ve kuruluşları ile toplantılar gerçekleştiriyor. Son olarak milli park tescili için uygun görüşleri gereken bu kurumlar ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir Başkanlığı'nda bir toplantı yapıldı. Toplantıda kurumlar arasında görüş alış verişinde bulunularak, milli park konusunda olumlu görüş bildirmeleri için problemli konular masaya yatırıldı ve konulara çözümler üretildi.

    Düzenlenen toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri yanında; Genel Kurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ATASE Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Polatlı Kaymakamlığı, Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediye Başkanlığı temsilcileri de katıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×