Sağlık Bakanlığı'ndan flaş domuz gribi izahatsı

Sağlık Bakanlığı, Sivas'ta hayatını kaybeden kişide domuz gribi virisüne rastlandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş domuz gribi izahatsı
03 Mart 2015 Salı 22:30

Sağlık Bakanlığı yönünden yapılan izahat şöyle: 'Grip rahatsızlığı memleketimizde hususi bir takip sistemiyle izlenmektedir. Bu sistemle gribin ortaya çıkması, yaygınlaşması, azalması gözlemlenip ölçülmekte ve dünya devletleri ile ortak değerlendirilmektedir. 

Sağlık Bakanlığı içerisinde deneyimli kişilerden oluşan Grip Bilim Kurulu 2014-2015 grip sezonunu değerlendirmek üzere 26 Şubat 2015 tarihinde toplanarak; 'Avrupa Bölgesinde her sene görülebilmektedir bulunan mevsimsel grip aktivitesinin ilk vakalarının Ekim ayından itibaren görülmeye başlandığı, Ocak ve Şubat aylarında artarak devam ettiği, memleketimizde de her sene bulunduğu bunun şeklinde bu yılda Aralık ayı ortasından itibaren ilk vakaların görülmeye başlandığı ve İnfluenza hadise sayılarındaki yükselişın, beklenen mevsimsel grip yükselişı olup görülen grip tiplerinin de Avrupa'da görülen tiplerle aynı olduğu, lazım Avrupa'da gerekse memleketimizde virüslerin içerisinde yeni ortaya çıkmış ayrıcalıklı bir virüs saptama edilmediği, bu nedenle, son dört yıldan ayrıcalıklı bir seyir öngörülmediği' değerlendirmelerini yapmıştır.

Ülkemizin mühtemel bir grip salgınına yönelik hazırlık planı var olup bu proje bilimsel verilerle güncel tutulmaktadır. Ülkemizde 2014-2015 grip sezonunda Kasım ayından itibaren H1N1 (Domuz Gribi) virüsünün de içerisinde bulunduğu grip virüsleri görülmektedir. Bu grip virüsleri mevsimsel grip virüsleri şekilde tanımlanır ve natürel haliyle her sene dünyanın her yerinde yaygın şekilde görülebilmektedir. 

Ülkemizde grip hastalığının takibinde; 

* 2012-2013 mevsimsel grip sezonunda influenza açısından yararlı bulunduğu saptama edilen numunelerin yüzde 92,5'inin influenza A H1N1, yüzde 4,6'sının İnfluenza A H3N2, yüzde 2,7'sinin İnfluenza B,

* 2013-2014 sezonunda yüzde 2,5'inin influenza A H1N1, yüzde 77'sinin İnfluenza A H3N2, yüzde 20,5'sinin İnfluenza B, 

* 2014-2015 sezonunda ise bugüne kadar laboratuarlara gelen numunelerin takribî yüzde 10'unda influenza pozitifliği saptama edilmiş olup şu an için bunların yüzde 38,9'unun influenza A H1N1, yüzde 22,7'sinin İnfluenza A H3N2, yüzde 38,4'ünün İnfluenza B bulunduğu saptanmıştır.  

Grip aşısının bilhassa tanımlanmış risk gruplarına uygulanması önerilmektedir. Bu risk grupları; 65 yaşın üzerindekiler, kronik solunum, yürek veya metabolik rahatsızlığı olanlar ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerdir.  

Değerlendirilen konular sonucunda grip aşısının Eylül-Aralık ayları içerisinde yapılması önerilmekle ortak grip mevsimi Nisan ayına kadar devam ettiği için Mart ayının sonuna kadar aşı yapılabileceği belirtilmiştir. Tanımlanmış risk gruplarının aşıları Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu yönünden karşılanmaktadır. 

Sivas'ta hayatını kaybeden vatandaşımızda, dünya genelinde kış mevsiminde yaygın şekilde görülen H1N1 virüsü belirlenmiş olup bu hal vaziyeti hazırda salgın işareti şekilde değerlendirilmemektedir.  

Grip; ateş, yaygın adale ağrısı, halsizlik, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kafa ağrısı, kusma ve süre vakit da ishal belirti ve bulguları ile seyredebilmektedir. Bazen klinik tabloya zatürre de eşlik edebilmektedir. Üç günden çok süren ateş, solunum derdi ve bilinç bulanıklığı bunun şeklinde hallerde vakit geçirmeksizin sıhhat kuruluşlarına başvurulması gerekmektedir.  

Gripten korunmak için; grip aşısı ile aşılanmanın yanı dizi çoklukla su ve sabunla eller yıkanmalı, öksürük ve hapşırık sırasında ağız ve burun tek kullanımlık kâğıt mendille kapatılmalı ve mendil çöp kutusuna atılmalı, mendil olmadan kolun iç yüzüne hapşırılmalı, içerisinde bulunulan mekânlar havalandırılmalı, grip belirtileri bulunan insanların kreş, mektep yada işe gitmeyerek evde istirahat etmeleri sağlanmalıdır.'

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×