Sadettin Ökten, babası Celaleddin Ökten'i anlattı

Sadettin Ökten, İmam Hatip liselerinin kurulmasına katkı sağlayan babası Celaleddin Ökten'i anlattı.

Sadettin Ökten, babası Celaleddin Ökten'i anlattı
04 Ocak 2014 Cumartesi 12:48

Sadettin Ökten, İmam Hatip liselerinin kurulmasına katkı sağlayan babası Celaleddin Ökten'i anlattı. Başakşehir Söyleşileri'nde konuşan Sadettin Ökten, "Ben 19 yaşındayken babam vefat etti. 4-5 yaşlarından itibaren de onun terbiyesiyle yetiştim. 19 yaşından sonra neredeyse dünyayı dolaştım ve daha sonra Celaleddin Ökten’e baktım. İşte o zamandan sonra babamın başka bir çehresini ve imajını görebildim. Babamın o dönemdeki imajı; aşk, iman, gönül adamlığı ve ilimdir." diye konuştu.

Uzun yıllar sırf babasını övüyor demesinler diye konuşamadığını kaydeden Prof. Dr. Sadettin Ökten, "Bir medeniyetin kendi özgün şartlarını muhafaza ettiği zaman, ömrünü 41 yaşını geçirdi. Ben örselenmiş bir Osmanlıyım ama babam gerçek Osmanlıydı. Cumhuriyet aydınlanmasına kapılmadı. Olayların içine girmeden dışarıdan baktı. Babam Cumhuriyet aydınlanmasına inansaydı, bugün imam hatipler olmazdı." ifadelerini kullandı. Celaleddin Ökten’in post modern olduğunu belirten Sadettin Ökten, "Post modernliğin içinde kendi yolunu bulmuştu. Bu arada da rasyonelliği de kaybetmeden, hayatın sırf akılla kurulamayacağını da net görmüş bir ilim adamıydı. Çünkü kendisinin hem şeriat tarafı, hem tarikat tarafı hem de felsefe tarafı vardı." dedi.

Tecelliyat’ın nerede olduğunun bilinemeyeceğini dile getiren Ökten, "Einstein’da bir tecelliyat olabilir, Victor Hugo’da bir tecelliyat olabilir. Ortaçağdaki Müslüman gezgin âlimler boşuna dünyayı dolaşmamıştır. İlim ve fen tahsisi için gitmişlerdir. Temelsiz hiçbir şey olmaz. Ortaçağdaki kilise papazları olmasaydı, ne Kant olurdu, ne Hegel gelirdi, ne de Bergson gelirdi. Celal Hoca, hem Batı’ya, hem Doğu’ya hâkimdi. Nurettin Topçu, babamı şöyle tarif ederdi, 'Batıya gitmeden batıyı çok iyi anlayan adam' derdi."şeklinde konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×