Ruslar da Kut'ül Amare zaferinden etkilendi

Rus uzman Doç. Dr. Vasilyev: "Dönemin Rusya'sının Kafkasya Valisi ve ordu komutanı Grandük Nikola Nikolayeviç, İngilizlerin operasyonunu haber alınca onları Osmanlı güçlerinin tecrübeli, güçlü ve marifetli olduğu konusunda uyardı. Ancak İngilizler onu dinlemedi, Türk güçlerini hafife aldı ve yenilgiye uğradı" dedi.

Ruslar da Kut'ül Amare zaferinden etkilendi
29 Nisan 2016 Cuma 14:30

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aleksandır Vasilyev, Rusların Kut'ül Amare savaşı öncesinde İngilizleri, "Osmanlı ordusunu hafife almamaları" konusunda uyardığı ancak bu ayarıyı dikkate almayan İngilizlerin bozguna uğradığını söyledi.

Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliğinde düzenlenen kutlama programına katılan Vasilyev, Rusların Kut'ül Amare zaferini nasıl değerlendirdiğini AA muhabirine anlattı.

Vasilyev, "Dönemin Rusya'sının Kafkasya valisi ve ordu komutanı Grandük Nikola Nikolayeviç, İngilizlerin operasyonunu haber alınca onları Osmanlı güçlerinin tecrübeli, güçlü ve marifetli olduğu konusunda uyardı. Ancak İngilizler kendisini dinlemedi, Türk güçlerini hafife aldı ve yenilgiye uğradılar" dedi.

Kut'ül Amare zaferinin Ruslar için de durumu zorlaştırdığına dikkati çeken Vasilyev, "İngilizler Küt'ül Amare civarında başarılı olup Bağdat'ı alabilselerdi Mezopotamya'da birleşik cephe oluşturulacaktı. Ancak Osmanlı'nın zaferiyle bu planlar suya düştü ve Ruslar için durum zorlaştı. Çünkü Kut'ül Amare'den sonra Türk birliklerinin bir kısmı Kuzey Cephesi'ne yönlendirildi" değerlendirmesinde bulundu.

İngilizler ile Fransızların, Osmanlı Devleti'nin ortadoğudaki topraklarını paylaşmak için gizlice imzaladıkları Sykes-Picot Anlaşması'na Çarlık Rusya'nın da imza attığını hatırlatan Vasilyev, bunun da Bolşeviklerin, Çarlık Rusla döneminin belgelerini açıklamasıyla ortaya çıktığını ifade etti.
Kut'ül Amare Kuşatması (7 Aralık 1915 - 29 Nisan 1916), İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen, I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden birisidir. Çanakkale'den geçemeyen İngiliz askerleri ile müttefikleri, Anadolu topraklarına güneyden girmeye çalışması üzerine çıkan savaş Birinci Kut Muharebesi olarak da bilinir.

Dicle Nehri kıyısında Kut'ül Amare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×