Re’sen Emekliler Derneği: Torba yasa 'çorba' yasa haline geldi

Re’sen Emekliler Derneği Başkanı Servet Kahramaner, Plan ve Bütçe Komisyonu'na 61 madde olarak sunulan ve şu günlerde 150 maddeye ulaşan yasanın torba yasa olmaktan çıkıp çorba yasa haline geldiğini söyledi.Servet Kahramaner, konuyla ilgili...

Re’sen Emekliler Derneği: Torba yasa 'çorba' yasa haline geldi
09 Temmuz 2014 Çarşamba 16:03

Re’sen Emekliler Derneği Başkanı Servet Kahramaner, Plan ve Bütçe Komisyonu'na 61 madde olarak sunulan ve şu günlerde 150 maddeye ulaşan yasanın torba yasa olmaktan çıkıp çorba yasa haline geldiğini söyledi.

Servet Kahramaner, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Soma’daki maden faciasından sonra gündeme gelen, kamuoyunda torba yasa olarak bilinen ve Plan ve Bütçe Komisyonu'na 61 madde olarak sunulan ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın komisyon çalışmalarının devam ettiği şu günlerde 150 maddeye ulaştığına işaret ederek, “İlgili ilgisiz birçok konu, verilen önergelerle torba yasa içine girmesine karşın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden görüş ve inançları sebebiyle mahkeme kararı olmadan meslekten çıkarılan ve yıllardır suçsuz yere mağdur edilen askerlerin özlük hakları ile ilgili bir düzenlemenin olmaması adeta mağdur askerleri isyan noktasına getirmiştir.” dedi.

"KİŞİYE ÖZEL DÜZENLEMELER DE EKLENDİ"

Kahramaner, “Basından öğrendiğimiz bilgilere göre 100 milyar TL tutarında bir SGK affı, taşeron işçilerle ilgili düzenlemeler, memur sicil ve disiplin affı gibi daha birçok konuyu içinde barındıran adeta torba yasa olmaktan çıkıp çorba yasa haline gelen bir tasarıda darbe ve darbe sonrası dönemlerde mağdur edilmiş askerlerin olmaması, unutulması kabul edilemez. Vesayetle mücadele ve darbelerle yüzleşme gayreti içinde olduklarını beyan edenlerin, yıllardır görüş ve inançlarından dolayı TSK’den ilişkileri kesildiği için büyük mağduriyetler yaşayan, adeta açlığa ve sefalete mahkûm edilenlerin durumunu görmezden gelmeleri oldukça düşündürücüdür.” diye sözlerini sürdürdü.

Kamu yararı için birçok düzenleme içermekle birlikte, kişilere özel düzenlemelerin eklendiği iddia edilen torba yasanın Meclis Genel Kurul görüşmelerine kadar 200 maddeye ulaşmasının beklendiğini söyleyen Kahramaner, “Bu bağlamda Re’sen Emekliler Derneği olarak Plan ve Bütçe Komisyonu ile AK Parti grubuna taleplerimizi içeren dilekçeleri faks yolu ile gönderme etkinliği başlatmış bulunmaktayız. Amacımız ilgilere bu mağduriyetleri tekrar hatırlatmak ve çözüm bulmalarını sağlamaktır.” dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×