Rasimpaşa Camii'nin 20 ton bakırla kaplanan kubbesi tamamlandı

Türkiye'nin en büyük kubbeli camilerinin arasına girmeye hazırlanan Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Rasimpaşa Camii'nin 20 ton bakırla kaplanan kubbesi tamamlandı.

Rasimpaşa Camii'nin 20 ton bakırla kaplanan kubbesi tamamlandı
13 Ocak 2014 Pazartesi 16:53

Türkiye'nin en büyük kubbeli camilerinin arasına girmeye hazırlanan Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Rasimpaşa Camii'nin 20 ton bakırla kaplanan kubbesi tamamlandı. Dr. Ayhan Kızıl Caddesi üzerinde yapılan caminin inşaatı hızla devam ediyor. Her iki yanında yükselen tek şerefeli minarelerin külahları yapılırken, kubbenin üzerinin bakır levha ile kaplanma işlemi de tamamlandı. İki minaresi oluşan caminin minareleri de alışılagelmişin dışında onaltıgen olarak yapılıyor.

Caminin kubbesinin bakır kaplama işinin tamamlandığını ifade eden Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, minarelerinin de külahlarının takıldığını söyledi. Kubbe alanının 1400 metre genişliği kapladığını kaydeden Başkan İnci, “Cami kubbelerinin üzerleri genelde çinko, kurşun ve bakır levhalarla kaplanmaktadır. Çinko levhalar hava şartlarına fazla dayanıklı olmuyor, çabuk çürüme yapıyor. Kurşun levhaların işçiliği kolay, ancak kubbenin genişliğinin 1400 metre olduğu düşünüldüğünde kurşun kaplama yapılacak olursa kubbeye 80 ton ağırlık binecek. Fiyatı pahalı, işçiliği beceri isteyen bakır levhalarla kubbenin kaplanması statik hesaplamalara daha uygun olduğundan dolayı kubbe, bakır levha ile kaplandı, bu nedenle kubbeye yaklaşık 20 ton ağırlık bindi. Minarelerin yerden yüksekliği 56 metre.” diye konuştu.

Salim Alp tarafından projesi hazırlanan caminin hat çalışmasını Şakirin Cami, Adana Sabancı Camii başta olmak üzere birçok caminin hat çalışmasını yapan hattat Hüseyin Kutlu, tezhip çalışmalarını ise ödüllü nakkaş Semih İrteş yapacak. CİHAN

Rasimpaşa Camii'nin 20 ton bakırla kaplanan kubbesi tamamlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×