"Ramazan, birlikte yaşam için ihtiyacımız olan değerleri hatırlatıyor"

DİTİB Ramazan’ın ilk iftarında Türk ve Alman seçkin davetlileri görkemli iftar programında buluşturdu. Burada konuşan Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan Dr. Heinrich Kreft, maddi ve manevi paylaşımlar sağlayan Ramazan’ın Müslüman olmayanlara...

29 Haziran 2014 Pazar 20:33

DİTİB Ramazan’ın ilk iftarında Türk ve Alman seçkin davetlileri görkemli iftar programında buluşturdu. Burada konuşan Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan Dr. Heinrich Kreft, maddi ve manevi paylaşımlar sağlayan Ramazan’ın Müslüman olmayanlara da örnek olabileceğini söyledi. Alman Dışişleri Bakanlığı Kültürlerarası Diyalog Sorumlusu Dr. Heinrich Kreft, Ramazan’ın maddi imkânlar kadar manevi paylaşımlar da sağladığını söyledi. DİTİB’in, Ramazan’ın ilk gününde verdiği iftarda konuşan Kreft,“Tekrar daha fazla huzur ve dayanışmaya ulaşabilmemiz için Ramazan biz Müslüman olmayanlara da örnek olabilir” dedi. Ramazan’ın diğerlerini düşünme, diyalog ve şefkat ayı olduğunu vurgulayan Kreft, “Ramazan hepimize barış içinde birlikte yaşam için ihtiyacımız olan değerleri hatırlatıyor.

Bu, dinin barış ve saygı dolu birlikte yaşama çok değerli bir katkısıdır.İftar sofranızı diğer dinlerden dostlarınıza da açmanız önemli bir sinyaldir” dedi. Kreft sözlerini Türkçe bir temenni ile bitirdi: “Ramazanınız mübarek olsun.” KRV Uyum Bakanı Guntram Schneider ise “Müslümanları sadece kabul etmiyor onları bu ülkede istiyoruz. Müslümanlar ülkemiz ve kültürümüz için zenginleştiricidir” dedi. Köln’deki “Birlikte” etkinliklerine katılan 10 binlerin, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına bu ülkede yer olmadığını gösterdiğini kaydeden Schneider, “Bu ülkede olduğunuz, ülke için çalıştığınızdan dolayı size teşekkür ediyorum. Eyelatimizin vatanınız olduğundan emin olabilirsiniz. Dininizin kabulü konusunda biz yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı adına konuşan Ehrenfeld Belediye Başkanı Josef Wirges de, “Bu camimiz hem semt, hem kent ve ülkemizde Müslümanların yerleşik olduğunun nişanıdır. Çok gurur duyuyorum. 25 mayıs seçimlerinde ırkçı partilerin Ehrenfeld’de hiç oy alamaması önemli bir sinyaldir" diye konuştu. DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Er ise Ramazan’ın insana hem sabır, hem kişisel eğitim, hem de Allah’ın verdiği nimeti başkasıyla paylaşmayı öğrettiğine dikkat çekti. Er şöyle devam etti: “Ramazan Allah için aç kalmaktır. Dinimiz oruç tutan insana kendisi dışındakileri de düşünmeyi telkin eder. İnsan kendisi dışında başka kulların da olduğunu hatırlar.

Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yılki parolası ‘Hiç kimse yalnız kalmasın, bu Ramazan ve hiç bir zaman’ oldu.” Merkez Camii inşaatı hakkında da bilgiler veren Er, iç tezyinat ihalesinin verildiğini ve çalışmanın sonbaharda başlayabileceğini aktardı. İftar yemeğine DİTİB Tasavvuf Korosu’nun canlı icrası eşlik etti.DİTİB Köln Merkez Camii konferans salonundaki iftara federal ve eyalet milletvekilleri, bürokratlar ve STK yöneticileri katıldı. Kur’an tilavetiyle başlayan programa İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de bir mesaj gönderdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×