Putin: Erdoğan sağlam adam

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıllık basın toplantısında, Batı'nın Rusya'ya karşı yaptırımlara Türkiye'yi çekme çabalarını yorumladı.

Putin: Erdoğan sağlam adam
18 Aralık 2014 Perşembe 16:27

Batı ile sorun yaşamaması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a bazı ortak projelerini açıklamamayı teklif ettiğini belirten Putin, “Ama Erdoğan, sağlam bir adam” dedi.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın siyasi anlamda Batı'ya karşı gelmediğini belirterek şunları kaydetti: “Türkiye'ye yaptırımlara katılmaları için baskı yapacaklarına dair şüphem yoktu. Ben oradayken, Erdoğan'a şunu söyledim: 'Belki bazı şeyleri söylemememiz gerekiyordur, kazları sinirlendirmeyelim, yoksa yarın buraya uçarlar.' Fakat Erdoğan sağlam bir adam, bunu yapmayabilirdi. Ben ona bazı şeyleri ilan etmeyelim dedim. O düşündü ve hayır, söyleyeceğiz dedi. Bu bizim Türk partnerlerimizin seçimiydi. Erdoğan saklayacak bir şeyimizin olmadığını söyledi. Biz kimseden bir şey çalmayı planlamıyoruz. Biz kendi ikili ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Rusya'nın şu anda dünyada görülen gerginliğe katkısı olduğunu söylediniz. Rusya şu anlamda katkı sağladı, biz her seferinde milli çıkarlarımızı daha sert korumaya çalıştık. Biz siyasi anlamda karşı çıkmıyoruz, kimseye yüklenmiyoruz, biz sadece milli çıkarlarımızı koruyoruz. Batılı partnerlerimizin memnuniyetsizliği gerginliği daha da artıracak eylemlere izin vermediğimiz, bunun yerine çıkarlarımızı korumamızdan kaynaklanıyor."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×