Prof. Dr. Yusuf Demir: Tarımda 19 milyar metreküp su heba ediliyor

Prof. Dr. Yusuf Demir, tarımda 19 milyar metreküp suyun heba edildiğini belirterek, bu yüzden tarımda ciddi adımlar atıp önlemler almak zorunda olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Yusuf Demir: Tarımda 19 milyar metreküp su heba ediliyor
13 Mart 2014 Perşembe 14:33

Prof. Dr. Yusuf Demir, tarımda 19 milyar metreküp suyun heba edildiğini belirterek, bu yüzden tarımda ciddi adımlar atıp önlemler almak zorunda olduklarını söyledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi 'Su ve İnsan' başlıklı konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir katıldı. Konferansı İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Peker, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci dinledi.

Konuşmasına suyun önemini vurgulayarak başlayan Prof. Dr. Yusuf Demir, “Su neden önemli? Bizi yaratan suyu neden yarattı? Bugün bu soruya cevap vermeyi amaçlıyoruz. Yaşadığımız çevrenin yegâne sahibi Allah’tır. Onu korumak biz ümmetinin vazifesidir. 1400 yıldır çevreci olan bir ümmetiz. Su hakikaten bizim halen yapısını tam olarak bilmediğimiz mucizeler taşımaktadır. Su, kainatta başka hiçbir maddede olmayan bir özelliğe sahiptir. Su ısındıkça ve soğudukça hafiflemektedir. Bu özellik olmasa sular derinden donmaya başlardı ve eğer ısındıkça hafiflemeseydi hava olayları gerçekleşmezdi. Dolayısıyla su içinde sakladığı bu özellikle kainatın sırrını bünyesinde barındırıyor. Kâinattaki bütün canlıların ana taşıyıcısı, öğesi de sudur.” dedi.

Suyun insan hayatı için vazgeçilmez olduğunu ve suyun canlı vücudunun büyük bölümünü oluşturduğunu kaydeden Demir, suyun içerisinde insana faydalı besinlerin de mevcut olduğunu ve faydalı besinlerin yapılan araştırmalarda en çok bulunduğu suyun zemzem suyu olduğunun bilindiğini kaydetti. Ülkemizin dünyadaki su kullanımına değinen Demir, “Dünyada su fakiri ve zengini olgusu var. Şu an bizim ülkemizde 112 metreküp su vardır. Buna rağmen ülkemiz su fakiri bir ülkedir. Kişi başına düşen su miktarı gün geçtikçe azalacaktır. Peki, bu suyun hepsini doğru kullanıyor muyuz? Ülkemizde yaklaşık 19 milyar metreküp suyu tarımda yanlış sulama nedeniyle heba ediyoruz. Bu yüzden tarımda ciddi adımlar atıp önlemlerimizi almalıyız.” diye konuştu.

Bir diğer problemin su kirliliği olduğunu söyleyen Prof. Demir, “Her alanda suyu kirletiyoruz ve bunun sonucunda çevre ile ilgili problemler yaşıyoruz. Her gün yaklaşık 6 bin çocuk temiz olmayan su içmeye bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor. Biz Müslümanlar bu konuya nasıl bakmamız gerektiğini anlamalıyız. Bu gidişle torunlarımıza su bırakmayacağız. Bu yüzden evlerimizde, tarımda, sanayimizde su kullanımına dikkat etmeli, suyu tedbirli kullanarak gelecek kuşaklara miras bırakmalıyız. Madem Allah’ın yeryüzündeki halifeleriyiz, bu konuda herkesten çok biz sorumluyuz.” dedi. Konferans soru cevap bölümünün ardından İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Peker’in, Prof. Dr. Yusuf Demir’e hediye takdimiyle sona erdi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×