Poşu takmak TBMM gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 1 Mayıs kutlamaları sırasında 10 kadar sivil polisin yakaladığı iki genci, kendilerine ait olmayan poşuyu zorla boyunlarına takıp fotoğrafını-görüntüsü çekmesini TBMM gündemine taşıdı. Umut...

Poşu takmak TBMM gündeminde
02 Mayıs 2014 Cuma 17:18

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 1 Mayıs kutlamaları sırasında 10 kadar sivil polisin yakaladığı iki genci, kendilerine ait olmayan poşuyu zorla boyunlarına takıp fotoğrafını-görüntüsü çekmesini TBMM gündemine taşıdı.

Umut Oran, İçişleri Bakanı’na, “Çektikleri fotoğraf ve görüntüler hangi amaçla nerelerde kullanılmaktadır? Bu polisler hakkında hangi işlemi yapacaksınız? Yürürlükteki mevzuata göre poşu takmak suç mudur? Polisin insanları bu şekilde yanıltıcı biçimde fişlemesinin gerekçesi nedir? Fişleme suç değil midir?” diye sordu.

POLİS NEDEN POŞUYLA FOTOĞRAF ÇEKİYOR?

Umut Oran, İçişleri Bakanı’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Oran’ın önergesinde yer alan sorular şöyle:

"- İstanbul’da dün 1 Mayıs kutlamalarına katılmak isteyen ve İstanbul Üniversitesi öğrencisi olduğunu söyleyen 2 genç Beşiktaş’ta neden 10 kadar sivil polis tarafından durdurularak, zorla boyunlarına poşu takılıp fotoğrafları ve görüntüleri çekilmiştir?

- ‘Polis’ yazılı reflektörlü yelek giyen bu sivil polislere, gözaltına aldıkları öğrencilerin boyunlarına poşu takıp görüntülerini alma talimatını kendilerine kim verdi?

FİŞLEME GÖRÜNTÜLERİ NEREDE KULLANILACAK?

- webtv.hurriyet.com.tr/2/63849/26339792/polis-gencin-boynuna-posu-baglayip-fotografini-cekti adresindeki görüntülerde yüzleri görülen söz konusu 10 kadar sivil polis hangi şubede görev yapmaktadır? Çektikleri fotoğraf ve görüntüler hangi amaçla nerelerde kullanılmaktadır?

- Gençlerin 'bu poşu bizim değil' demesine rağmen polis yelekli ve bir kısmı sakallı olan sivil şahısların 'Ya oğlum tak, tak şunu' diye bağırması görüntülerde çok net anlaşılan bu polisler hakkında hangi işlemleri yaptınız/yapacaksınız? Bu polisler hakkında yapılan işlemlerin sonucu ne olmuştur?

- Yürürlükteki mevzuata göre poşu takmak suç mudur? Polisin insanları bu şekilde yanıltıcı biçimde fişlemesinin gerekçesi nedir? Fişleme suç değil midir?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×