Polis dayağıyla felç olan Gürcistanlı Akaki'nin dövülme anı görüntüleri kayıp

Eskişehir'de eğitim gören Gürcistanlı Akaki Avaliani, 1 Haziran 2013 günü Gezi Parkı eylemlerinin mağduru oldu. İddiaya göre, evine giderken olayların ortasında kalan Avaliani, polisin saldırısına uğradı. Gürcü öğrencinin dövülme anına...

Polis dayağıyla felç olan Gürcistanlı Akaki'nin dövülme anı görüntüleri kayıp
10 Haziran 2014 Salı 12:03

Eskişehir'de eğitim gören Gürcistanlı Akaki Avaliani, 1 Haziran 2013 günü Gezi Parkı eylemlerinin mağduru oldu. İddiaya göre, evine giderken olayların ortasında kalan Avaliani, polisin saldırısına uğradı. Gürcü öğrencinin dövülme anına ait kamera görüntülerini avukatının incelemesi üzerine silindiği ortaya çıktı. Aldığı darbeler yüzünden kırılan kafatası kemiğinin beyne batması sonucu sağ eli felç olan Avaliani'nin dövülme anının bir alışveriş merkezinin kamerasınca görüntülediği ancak söz konusu dayak anı görüntülerinin yer aldığı 15 dakikalık bölümün silindiği belirlendi. Dayak anına ait görüntülerin geri getirilmesi için kamera hard diskleri, Akaki'nin avukatının talebi üzerine savcılık kanalıyla jandarma kriminale gönderildi.

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Akaki Avaliani Konstantine, Eskişehir 'de Gezi Parkı eylemlerinin yaşandığı 1 Haziran gecesi çarşıdan evine giderken Üniversite Caddesi üzerinde çıkan olayların ortasında kaldı. Polis tarafından vurulduğunu söyleyen Avaliani, kafasından yaralandı, sonra da bayıldı. Ambulansla hastaneye kaldırılan Avaliani'nin başına aldığı darbenin etkisiyle kafatasında çöküntü ve kırıklar oluştuğu belirlendi. Kafatasında kırılan kemik parçası beyne batan Avaliani'nin sağ eli felç oldu. Artık parmakları işlevini yerine getiremiyor.

"YAZI BİLE YAZAMIYOR, SINAVLARDA GÖREVLİ VERİYORLAR"

Hastanede iki hafta yoğun bakımda kalan Avaliani, 20 gün de serviste kalarak tedavi gördü. İki kez ameliyat oldu. Sonra kafatasına yapay kemik takıldı. Çöken bölüm bu şekilde örtüldü. Sağ kolu felç olduğu için işlerini yapamayan Avaliani, artık yazı bile yazamıyor. Üniversite yönetimi sınavlarda Avaliani'ye görevli veriyor. Yaşanan bu olay nedeniyle okulu da bir yıl uzadı. Gürcistan'dan gelen babası da ona ev işlerinde yardımcı oluyor.

"AVUKAT GÖRÜNTÜNÜN SİLİNDİĞİNİ BELİRLEDİ"

Olay sonrası konuyla ilgili şikayet üzerine Eskişehir Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldı. Akani'nin avukatı Selamet Şen, olayın olduğu bölgeyi gören bir alışveriş merkezinin 3 farklı kamerasının olay yerini gördüğünü belirterek, savcılıktan söz konusu alış veriş merkezinin güvenlik kameralarının istenmesini ve bir nüshasının kendilerine verilmesini talep etti. Bunun üzerine savcılık bilirkişi aracılığıyla söz konusu alış veriş merkezindeki kamera görüntülerini aldı ve bir nüshasını Avukat Selamet Şen'e iletti. Avukat Şen, söz konusu 3 ayrı güvenlik kameralarını tek tek inceledi. Ancak, bu kameralardan birinin olay yerine gördüğünü fakat Akaki'nin dövülme anına ait 15 dakikalık bölümün olmadığını gördü. Yaşanan bu gelişme üzerine Avukat Şen, durumu izah eden bir dilekçeyle savcılığa başvurdu ve ilgili kameradaki olay anına gösteren bölümün silindiğini ve bu silinin görüntünün geri getirilmesi için Jandarma Kriminale gidilmesini istedi. Avukat Şen'in başvurusu üzerine olayı soruşturan savcılık silindiği ileri sürülen görüntünün geri gönderilmesi için ilgili kamerayı Jandarma Kriminale gönderdi.

Avukat Selamet Şen, müvekkilinin Gezi olaylarına karışmamasına rağmen olayların yaşandığı AVM önünden geçerken polisler tarafından müdahale edildiğini söyledi. Avaliani 'ye yönelik darp anının söz konusu AVM'ye ait 3 kameranın kaydettiğini aktaran Avukat Şen, ancak Avaliani'nin darp edilme anının gösteren kamera kaydının silindiğini belirlediklerini anlattı. AVM'ye ait diğer 2 kameranın ise Avaliani'nin darp edildiği yeri göstermediğini vurgulayan Avukat Şen, "Avaliani'nin darp edildiği yeri görüntüleyen kameraya ait görüntülerin yer aldığı kameraya ait 04.00 - 04.15 arasındaki kayıtlar silinmiştir. Avaliani'nin dövülme anı ve ambulansa bindirilip götürülme anı maalesef mevcut değildir." diye konuştu.

"KAYIP GÖRÜNTÜLER İÇİN HARDİSK JANDARMAYA GÖNDERİLDİ"

Konuyla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini ifade eden Avukat Şen, darp anına ait kameranın talepleri üzerine savcılık tarafından Jandarma Kirıminala hard diskleriyle birlikte geçtiğimiz Ocak ayından gönderildiğini ve böylelikle Avaliani'nin darp edilme anı görüntülerinin geri getirilme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

"ÜZÜNTÜ DUYUYORUM, ARTIK SORUMLULAR BULUNSUN"

Avaliani ise yaşanan talihsiz olaydan dolayı büyük sıkıntıların yaşadığını ve çok üzüldüğünü belirti. Avaliani, "Darp edilme anına gösteren kamera kayıtları silindiği için onları geri getirmeye çalışıyoruz. Ama daha bir sonuç olmadı. Sorumlular artık bulunsun." şeklinde konuştu.

Eskişehir'de 2 Haziran 2013 gecesi de üniversiteli Ali İsmail Korkmaz, Gezi Parkı eylemleri sırasında, polis dayağıyla hastanelik olmuş ve 38 gün sonra tedavi gördüğü hastane de hayatını kaybetmişti. Ali İsmail'in dövülme anına ait kamera görüntüleri de bulunmuş ancak dövülme anına ait görüntüler jandarma tarafından geri getirilmişti. Ali İsmail'in dövülme anına ait silinen görüntüler gibi Avaliani'nin de dövülme anına ait silinen görüntülerinin jandarma tarafından geri getirilmesi bekleniyor.

CİHAN

Polis dayağıyla felç olan Gürcistanlı Akaki'nin dövülme anı görüntüleri kayıp


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×