PKK yanlısı Kürtlerin toplantısından 'federalizm' çıktı

Rusya'da toplanan PKK yanlısı Kürt grupların toplantısından Suriye'de 'federatif yapı' uygulanması çağrısı çıktı. Konferansa Türkiye'den de HDP'li Osman Baydemir ile Dilek Öcalan katıldı.

PKK yanlısı Kürtlerin toplantısından 'federalizm' çıktı
16 Şubat 2017 Perşembe 17:30

Sonhaberler | Haber Merkezi

Suriye için Türkiye, Rusya ve İran’ın liderliğinde yapılacak olan Astana görüşmelerinden bir gün önce Rusya, PKK’nın Suriye kolu PYD'nin öncülüğünde bir konferansa ev sahipliği yaptı. Rusya’da bulunan Kürt Kültür Otonomisi adlı kuruluşun düzenlediği Kürt Konferansı’na HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Dilek Öcalan, PYD’den de eş başkan Asya Abdullah katıldı. Aynı zamanda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden, İran’a yakınlığıyla bilinen KYB’den İzzet Sabır, Goran Partisi’nden de Şerko Hama Amin ve Adel Murad yer aldı.

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, konferansta yaptığı konuşmada Cenevre görüşmelerine katılmadıkları sürece oradan çıkacak kararları tanımayacaklarını söyledi. Rusya’nın Suriye için sunduğu anayasa taslağında yer alan “kültürel özerklik” ifadesinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasının ardından Rus RIA Haber Ajansı’na konuşan Abdullah, “Suriye Kürtlerinin katılımı olmadan yapılacak hiçbir uluslararası Suriye konferansı sonuçlarını kabul etmiyoruz. Geçen Mart’ta Suriye’nin geleceği için ilan ettiğimiz federal yapı, toprak bütünlüğünün korunması için çözüm yoludur. Afrin, Kobani, Cizre’yi içine alan Kürt Federal Bölgesi düşüncesini savunacağız” dedi.

Irak, Suriye ve Türkiye'den konferansa katılan temsilciler, Suriye'de PYD'nin kontrolünde olan bölgelerde federal bir yapı oluşturulması konusunda görüş birliğine vardı. Moskova’da geçen yılın Şubat ayında PYD ofisi açılmıştı. Ofis, faaliyetlerine devam ediyor. Rusya, 23 Şubat’ta Cenevre’de başlayacak Suriye görüşmelerine PYD’nin de katılmasını istiyor. Ankara ise terör örgütü olarak kabul ettiği PYD’nin görüşmelere katılmasına kesinlikle karşı.

KYB’den Sabır, konuşmasında “Konferans, Ortadoğu’nun haritası değişirken Kürtlerin ve Kürt topraklarının birliğini vurgulayarak uluslararası güçlere bir mesaj niteliği taşıyor” dedi.

İran Kürdistanı Demokratik Partisi’nin de “Kürtler birdir, Kürdistan birdir” başlıklı mesajının okunduğu konferansa IKBY lideri Barzani’nin partisi KDP katılmadı. KDP, Ankara ile yakın ilişkilere sahip. Irak’ta KYB ve Goran Partisi ile arasında gerilim olan KDP, Suriye’de de PYD ile çatışmalara ve karşılıklı alıkonulmalara varan gerginlik yaşıyor. 


Etiketler; #pkk #hdp

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×