Parmaksız: İşadamları hesaplarını iyi yapmalı

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Amerikan Merkez Bankası FED’in para musluklarını kısacağını resmen açıklamasından sonra dünyada en fazla etkilenecek ülkeler arasında yer aldıklarını söyledi.

Parmaksız: İşadamları hesaplarını iyi yapmalı
03 Şubat 2014 Pazartesi 10:48

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Amerikan Merkez Bankası FED’in para musluklarını kısacağını resmen açıklamasından sonra dünyada en fazla etkilenecek ülkeler arasında yer aldıklarını söyledi. Parmaksız, yeni dönemde işadamlarına temkinli olmalarını, hesaplarını kitaplarını iyi yapmalarını önerdi.

Nevşehir Ticaret Odası'ndan yapılan basın açıklamasına göre, ocak ayı meclis toplantısı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Yılın ilk meclis toplantısının açış konuşmasını yapan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Seyit İnce, 2013 yılı sonlarında başlayan siyasi gerginliğin ekonomik göstergelere yansımaya başladığını belirterek, “Döviz kurunda ve borsadaki dalgalanmalar, yatırımcıyı, döviz ile borçlanmış işadamlarını, ithalat ve ihracatçıyı endişeli bir döneme sokmuştur.” dedi.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ise son bir buçuk aydır yaşananların 2014 yılı için önemli bir risk oluşturduğunu belirterek, aslında yaşananın küresel bir sıkıntı olduğuna dikkati çekti. Dünyada küresel ekonominin Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yöneltildiğini belirten Parmaksız, “Şimdi FED para musluklarını kısacağını açıkladı. Aslında geçen sene Mayıs’tan beri parayı kısacağım diyordu, ama 18 Aralık’ta para musluklarını kısacağını resmi olarak ilan etti. Küresel ekonomi o günden beri çalkantıda. Herkes paranın azalacağı yeni döneme adapte olmaya çalışıyor. Bu işten en fazla etkilenen 5 ülke var. Bunlara kırılgan 5’li diyorlar. Biz de bu 5 ülkeden biriyiz. Bu listede Hindistan, Brezilya, Güney Afrika, Endonezya ve Türkiye var.” şeklinde konuştu.

Bankaların 135 milyar dolar, reel sektöründe 120 milyar dolar borcu olduğuna dikkati çeken NTSO Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, "Yani hepimiz artık daha borçluyuz. Benim dolar borcum yok diye düşünmeyin. Bankalar zarar edince ne yapacak, bir şekilde o zarar bizden çıkacak. Ya krediyi geri çağıracaklar ya daha fazla faiz isteyecekler. Bu bize şunu gösteriyor. Temkinli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Hepimizin hesap kitabımızı sıkı sıkıya kontrol etmemiz lazım." dedi. Konuşmaların ardından meclis üyeleri sektörel problemlerini ve çözüm önerilerini sundu. CİHAN

Parmaksız: İşadamları hesaplarını iyi yapmalı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×