Papa’dan FETÖ'nün darbe girişimi yorumu

Papa Franciscus: "Aldığım bilgilere göre orada halen ne olduğundan emin değilim"

Papa’dan FETÖ'nün darbe girişimi yorumu
01 Ağustos 2016 Pazartesi 14:27

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle ilgili "Aldığım bilgilere göre orada halen ne olduğundan emin değilim." ifadesini kullandı.

Franciscus, Polonya’nın Krakov kentinin ev sahipliği yaptığı Dünya Gençlik Günleri organizasyonundan Vatikan’adönüşü sırasında uçağında seyahatine eşlik eden gazetecilere gündemi değerlendirdi.

Papa, bir soru üzerine Türkiye’de FETÖ’nün kalkıştığı darbe girişimine de değindi.

Türkiye’de FETÖ’nün darbe girişimine dair şu ana kadar neden hiç yorum yapmadığı sorusu yöneltilen Papa, 1915 olaylarını geçen yıl bir ayinde "soykırım" olarak zikretmesini ve Türkiye’nin buna gösterdiği tepkiyi hatırlatarak, "Bir şey söylemek zorunda olduğumda, bu Türkiye’nin hoşuna gitmiyordu ama bunu söyledim ve söylediğim şeyden emindim. Sonuçlarını hepiniz biliyorsunuz. Ondan emindim. Şimdiye kadar bununla (darbe girişimiyle) ilgili konuşmadım çünkü aldığım bilgilere göre orada halen ne olduğundan emin değilim." dedi.

Türkiye’deki gelişmelere dair Vatikan Devlet Sekreterliği’ne (Başbakanlık) gelen bilgileri ve önemli siyaset uzmanlarının analizlerini dinlediğini ifade eden Papa Franciscus, "Devlet Sekterliği ile birlikte durum üzerine çalışmaktayım ve olanlar halen net değil." dedi.

Fransa’da öldürülen papaz ve son yaşanan terör olaylarıyla ilgili de Papa, İslam’ın terörle birlikte gösterilmesinin ve “İslami şiddet” gibi ifadelerin kullanılmasının hoşuna gitmediğini, bunun doğru olmadığını belirterek, aşırıcılığın Katoliklerde ve hemen hemen her dini yapıda olduğunu söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×