Pamukkale TÜRSAB'a devredildi, Denizli’nin 18 milyon lirası gitti

Denizli’de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale’nin işletmesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)'ne devredildi.

Pamukkale TÜRSAB'a devredildi, Denizli’nin 18 milyon lirası gitti
02 Ocak 2014 Perşembe 12:43

Denizli’de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale’nin işletmesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)'ne devredildi. 1 milyon 700 bini aşan turist girişinden elde edilen gelirin yarısıyla işletmelerden kârı olan yıllık 18 milyon lira da Denizli’den çıkmış oldu.

Pamukkale ören yeri gelirlerinin 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından merkeze alınması, Denizli’de sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekmişti. Bunun üzerine Bakanlık ile Denizli Valiliği arasında bir protokol imzalanarak, gişe gelirlerinin yarısı İl Özel İdaresi'ne devredildi. O tarihten bu yana Pamukkale’nin işletmesi ve gelirlerinin yarısı İl Özel İdaresi'nde kalmaya başladı ancak Büyükşehir Kanunu'na göre İl Özel İdaresi'nin kapanacağı ortaya çıkınca, 2016 yılına kadar geçerli olan sözleşme tek taraflı feshedildi. Bakanlık, Pamukkale içindeki İl Özel İdaresi'ne ait araç ve eşyaları gece apar topar çıkararak TÜRSAB görevlilerine teslim etti. Özel İdare’nin 2013 yılında gişe gelirlerinin yanısıra işletmeden elde ettiği gelirin 18 milyon lira olduğu öğrenildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×