Özel'den flaş PKK izahatsı

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, IŞİD ve PYD arasında devam eden çatışmaları yorumladı.

Özel'den flaş PKK izahatsı
25 Mart 2015 Çarşamba 02:49

Suriye'deki ortamın, PYD-PKK'nın terör örgütü kimliğinden ziyade IŞİD ile savaşan meşru bir efor şekilde görülmesine yol açtığını söyleyen Genelkurmay Başkanı, hudut güvenliği için merkezi bir komutanlık kurulacağını da açıkladı. "İyimser öngörüde bulunmak güç" diyen Orgeneral Özel, alanda Türkiye için harp riskine işaret etti.
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Türkiye'nin yakın coğrafyasındaki risk ve tehditlere ait kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. Suriye'de ortaya çıkan terör örgütleri ve Türkiye'ye etkileri meselesi için tespitlerini paylaşan Orgeneral Özel, Savunma ve Havacılık Dergisi'ne röportaj verdi.
 
Genelkurmay Başkanı bölgedeki harp riskine dikkat çekerek, "Ekonomik çıkarlarda yaşanacak çatışmalar, kutuplaşmalar ve azalma gösteren kaynaklar için sürdürülen mücadeleler değerlendirildiğinde, bulunduğumuz coğrafyada konvansiyonel bir harbin yaşanma riskinin henüz ortadan kalkmadığını anlatmak hata olmayacaktır." dedi.

'PKK FARKLI BİR ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIYOR'
 
Genelkurmay Başkanı, "Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki gelişmeler, iyimser öngörülerde bulunulmasını güçleştirmektedir" dedi: "Irak ve Suriye'de yaratılan ortam DEAŞ'ın giderek güçlenmesine, tüm dünyadan birçok radikal savaşçının alana akmasına ve PYD/PKK'nın terör örgütü kimliğinden ziyade DEAŞ ile savaşan meşru bir efor şekilde alanda görülmesine yol açmaktadır. Bölücü terör örgütü, Irak ve Suriye'de yaşanan gelişmeler doğrultusunda elde ettiği kazanımları artırmaya çalışırken tıpkı sürede kendisini ve öteki ülkelerdeki uzantılarını masum göstererek değişik bir algı oluşturmaya çalışmaktadır."
 
Özel, birtakım devletlerin hem bilgi teknolojilerini hem de dünyanın tehdit şekilde algıladığı güçleri kullandığını söyledi, bunları da "üstünlük sağlama yarışının karanlık yüzü" şekilde niteledi.

BİR TABUR DAHA KURULACAK

Türkiye'nin hudut güvenliği için aldığı önlemleri de söz eden Özel, 2013 ve 2014 yıllarında kurulan iki hudut hususi harekât komando taburuna bu sene bir taburun daha ekleneceğini söyledi. 

SINIR KARAKOLLARI BİRLEŞTİRİLİYOR

Özel'in verdiği bilgilere göre, hudut birlikleri güçlendirilecek ve hukuki yetkileri yine düzenlenecek. Orta vadede hudut mesuliyeti muharip tugaylardan devralınacak ve 317 hudut karakolu tek bir komutanlık altında birleştirilecek.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×