Özel halk otobüslerinde radikal önlemler

Son günlerde kazalarla gündeme gelen özel halk otobüsleri ile ilgili İETT Genel Müdürlüğü’nda toplantı yapıldı. Toplantıda, ‘Mevcut şoför sertifikalarının güncellenerek yenilenmesi, çalışan yaklaşık 4 bin şoförün psikoteknik...

Özel halk otobüslerinde radikal önlemler
02 Ağustos 2014 Cumartesi 16:53

Son günlerde kazalarla gündeme gelen özel halk otobüsleri ile ilgili İETT Genel Müdürlüğü’nda toplantı yapıldı. Toplantıda, ‘Mevcut şoför sertifikalarının güncellenerek yenilenmesi, çalışan yaklaşık 4 bin şoförün psikoteknik muayene ve güvenli sürüş eğitiminden geçirilmesi, mevzuatta belirlenen hız sınırlarının AKYOLBİL sistemi ile denetlenmesi’ gibi önemli karalar alındı.

Dün yapılan toplantıya İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, yardımcıları, Özel Halk Otobüsü Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanları katıldı. Toplantı sonucunda 4.08.2014 tarihi itibariyle acil olarak aşağıdaki önlemlerin uygulanmasına karar verildi.

Alınan kararlar şöyle: Mevcut şoför sertifikaları güncellenerek yenilenecek. Çalışan yaklaşık 4 bin şoför,psikoteknik muayene ve güvenli sürüş eğitiminden geçirilecek. Mevzuatta belirlenen hız sınırları AKYOLBİL sistemi ile denetlenecek. Manevi hali riskli görülen şoför,o gün trafiğe çıkarılmayacak. Yılda bir kez yapılan araç muayeneleri,gerektiği hallerde zaman aralığı gözetmeksizin tekrarlanacak. 4.Ağustos.2014 tarihi itibariyle tüm evrak ve belge kontrolleri yapılacak. Şoförlerin algı yönetimi,trafik kuralları,psikoteknik ve halkla ilişkiler konularında sürekli hizmet içi eğitime tabi tutulmaları sağlanacak. Şoförlerin mevzuatta belirlenen çalışma süreleri AKYOLBİL sistemi ile denetlenecek. Araçların servis sonrası bırakıldığı alanlar kontrol edilerek denetim altına alınacak. Tip onay belgesi olmayan araçlardaki tadilatlar incelenecek. Merkez peronlarda Emniyet , İETT ve Özel Halk Otobüsü Şirketleri tarafından denetimler gerçekleştirilecek.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×