'Oyuncak tabancalar çocukları şiddete yöneltiyor'

Uzmanlar, çocuklarına hediye alımında seçici davranmasını ve şiddet içerikli oyuncak almamaları uyarısında bulunuyor. Özel Toros Sema Koleji rehber öğretmeni Arif Özutku, çocuklara gelişi güzel alınan oyuncakların şiddete yönelttiğini...

'Oyuncak tabancalar çocukları şiddete yöneltiyor'
18 Haziran 2014 Çarşamba 18:58

Uzmanlar, çocuklarına hediye alımında seçici davranmasını ve şiddet içerikli oyuncak almamaları uyarısında bulunuyor.

Özel Toros Sema Koleji rehber öğretmeni Arif Özutku, çocuklara gelişi güzel alınan oyuncakların şiddete yönelttiğini ifade etti. Ailelerin kesinlikle 0-6 yaş grubundaki çocuklara oyuncak tabanca, otomatik silahları alınmaması gerektiğini belirten Özutku, küçük yaşta şiddet ortamında yetişen çocukların sosyal hayata adapte olmada zorluk çektiğini kaydetti.

Çocuklara verilecek en güzel hediyenin kitap olduğunu anlatan Özutku, "Çocuklarımızı kendi elimizle şiddete yöneltmeyelim. İki yaşında, üç yaşındaki bir çocuğa oyuncak tabanca almak ne ile izah edilebilir. Almanya, Belçika, Hollanda, Norveç, İsveç, İngiltere, Fransa ve Danimarka gibi ülkelerinde aileler çocuklarına şiddet içerikli oyuncak almıyor. Avrupalılar çocuklarına hediye olarak en fazla kitap seti ve bisiklet alıyorlar. 0-6 grubundaki çocuğumuza kesinlikle oyuncak tabanca almayalım. Bu yaştaki çocukların hafızası tıpkı kamera gibidir. Her şeyi kayıt altına alırlar. Çocuğumuza kitap ve kitap setleri hediye edelim. Çocuklarımızın şiddete bulaşmaması için çağrışım kuracak bütün unsular ortadan kaldırılmalı." diye konuştu.

Özutku, çocuklarına karne hediyesi olarak havalı atış için havalı tüfek alan velilerin bulunmasının üzüntü verici olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan Çetin Kitapevi sahibi Devrim Çetin, üç yıl önce başlattıkları 'Oyuncak silahlarını getir, kitabını götür' kampanyasını sürdürdüklerini söyledi. Kampanya kapsamında 3 yıl içinde 110 öğrenciden oyuncak silahlarını alarak kitap hediye ettiklerini belirten Çetin, hedeflerinin çocukları şiddet görüntülerinden uzak tutarak kitap okumaya teşvik etmek olduğunu kaydetti. CİHAN

'Oyuncak tabancalar çocukları şiddete yöneltiyor'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×