Operasyondan Esad'ın da Putin'in de haberi vardı

Türkiye'nin Cerablus harekatına başlamadan önce hem Esad yönetimini hem de Putin'i haberdar ettiği öğrenildi

Operasyondan Esad'ın da Putin'in de haberi vardı
25 Ağustos 2016 Perşembe 08:16

ÖSO 'Cerablus merkezini ele geçirdi'"10 soruda Cerablus harekâtı neden yapıldı, neleri değiştirecek"Rus uçağının düşürülmesinden beri ilk kez Türk jetleri Suriye'de; işte 14 saatte Cerablus harekâtıCerablus harekâtını darbeye karşı çıkan korgeneraller Temel ve Aksakallı sahada yönettiEski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı: Operasyon Cerablus'la sınırlı 
TSK'nın Ceranblus'un IŞİD'ten alınmasına yönelik dün gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı harekâtıyla ilgili olarak, "Tankların sınırı geçmesi egemenliğimizin ihlali" diyen Suriye'nin ve "Moskova'da derin bir endişeye yol açtı" açıklaması yapan Rusya'nın operasyondan önceden haberdar edildiği ileri sürüldü. 

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, Türkiye'nin Cerablus harekâtıyla ilgili ABD ve dolayısıyla IŞİD’le mücadele koalisyonu ile Rusya’yı da bilgilendirdiği ileri sürüldü. ABD’nin de operasyona havadan koruma yaptığı belirtildi. Rusya'nın da operasyon bilgisini Şam’la paylaştığı öne sürüldü.

Türk ordusunun uluslararası koalisyon güçleriyle bu sabah Cerablus'ta başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu hakkında bir açıklama yayımlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmelerin Moskova'da derin bir endişeye neden olduğunu vurguladı.

Açıklamada, "Her şeyden önce, çatışma bölgesindeki durumun daha istikrarsız hale gelme riski rahatsızlık veriyor. Zira sivil nüfus arasında ölümler meydana gelebilir ve Kürtlerle Araplar arasındaki etnik anlaşmazlıklar körüklenebilir" ifadelerine yer verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Cerablus bölgesine başlattığı 'Fırat Kalkanı' harekatına ilişkin Suriye Dışişleri'nden "Tankların sınırı geçmesi egemenliğimizin ihlali" açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Türk tanklarının Suriye'ye girmesi Suriye'nin egemenliğinin ihlalidir, kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.


Etiketler; #Cerablus

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×