Olumsuz hava şartları çiftçiyi mağdur etti

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cabbar Sekman, geçen haftalarda gerçekleşen kuvvetli rüzgar, fırtına ve dolu gibi olumsuz hava şartlarından dolayı çiftçinin mağdur olduğunu belirtti.

Olumsuz hava şartları çiftçiyi mağdur etti
23 Nisan 2014 Çarşamba 14:28

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cabbar Sekman, geçen haftalarda gerçekleşen kuvvetli rüzgar, fırtına ve dolu gibi olumsuz hava şartlarından dolayı çiftçinin mağdur olduğunu belirtti. Sekman, bu durumdan en çok karpuz, patates ve domatesin etkilendiğini ifade etti.

Erkenci karpuzun gördüğü zararları anlatan Cabbar Sekman, “Bende çiftçilikle uğraşıyorum. Karpuz, kavun ve narenciye bahçemiz var. Karpuzla, kavunu sera olarak açık şekilde erkenci, geççi yapıyoruz. Erkenci karpuz kum olan yerlerde genellikle ocak ayında ekiliyor. Bu yıl hava şartları iyi gidince erken ekildi. Ama geçtiğimiz haftalardan yaşanan olumsuz hava şartlarından dolayı sera örtüsü doldu, Martın 10'u 15'i gibi üstü komple açıldı.” dedi.

Çukurova Bölgesinde mart ayının 30'unda büyük bir fırtına olduğunu hatırlatan Sekman, “Karpuz, kavun, domates, patates ve narenciye bahçeleri çiçek dönemindeydi ve bu fırtınadan çok etkilendi. Bayağı bir hasar oldu bölgemizde. Bir gün boyunca saatte 75 kilometreyi bulan çok kuvvetli rüzgarlar esti. Onun akabinde 31 Mart günü de ovamızda don riski oldu. Hava sıcaklığı eksiye düştü. Ondan 2 gün sonrada erkenci karpuzun yetiştiği kum bölgesinde deniz taraflarında çok şiddetli dolu zararı oldu. Şuan ovamızda karpuz, patates ve domateste ciddi kayıplar, zararlar var. Narenciye ise rüzgar gülleri sayesinde daha az hasar gördü. Ama yine de çiçek dökülmeleri oldu. Şuan yeni yeni toparlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ZİRAAT BANKASI KREDİLERİ ERTELENMELİ
Bu durumdan zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası’ndan aldığı kredilerin ertelenmesi gerektiğini kaydeden Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cabbar Sekman, “Çünkü bunlar yüksek maiyetlerle, gübre mazot gibi masraflı işçilikle yapılan şeyler. Bu konuyu çiftçiler olarak dilekçe toplayıp yetkililere bildireceğiz.” dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×