O uygulama 1 Mart'ta başlıyor

Gıda ürünleri bu uygulamayla cep telefonu, mobil uygulamalar ve internet sayfasından sorgulanabilecek.

O uygulama 1 Mart'ta başlıyor
27 Şubat 2015 Cuma 19:12

İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İKV) izahatsında konuyla ilgili düzenlemenin, Avrupa Birliği (AB) müktesebatına düzen 0çerçevesinde hazırlanmakta olan ve 29 Aralık 2011 tarihli Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği'nde saptandığı anımsatıldı.

AB'ye düzen çerçevesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1 Mart'tan itibaren, sahte, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerin üretim ve satışının engellenmesi ile nihai tüketicilerin güvenli gıdaya erişimi için Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (ÜDTS) uygulamasına başlıyor.

1 MART'TA UYGULAMAYA BAŞLANACAK

Yaşanan bütün tartışmaların peşinden 1 Mart 2015 tarihinde uygulanmaya başlanacak düzenlemeye göre, bu tarihten evvela tüketicilere arz edilen ÜDTS etiketi olmayan ürünlere raf ömrü boyunca piyasada kalma izni tanınacak.

Başlangıçta alkollü içecekleri de kapsayan sistemden,Danıştay'ın alkollü içeceklerin düzene dahil edilmesine yönelik yürütmeyi durdurma kararı vermesi nedeni ile bu ürün çeşidi çıkarıldı.

ÜDTS, takviye edici gıdalar, bal, enerji içecekleri, siyah çay, nebati sıvı yağlar ve bebek mamaları için geçerli olacak. Bu ürün gruplarının seçilmesindeki kriter ise yoğun olarak taklit ve tağşiş yapıldığı saptama edilen duygulu alternatifler olmaları.

AKILLI ETİKET NASIL ÇALIŞIR

Bu uygulama ile akıllı telefonların desteklediği temassız ödeme sistemi (NFC) ile ürünlerin üstündeki NFC destekli hususi barkodlar okutulup ürünün içeriğine ulaşılabilecek.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×