O konsoloslar bir kez daha adliyede

Can Dündar ve Emre Gül'ün yargılandığı 'Casusluk' davası sırasında adliyeye giderek tepki toplayan batılı konsoloslar bu kez de 'PKK yanlısı bildiriye imza atan' akademisyenler için adliyeye gitti

O konsoloslar bir kez daha adliyede
22 Nisan 2016 Cuma 16:46

PKK'nın çukur ve barikat eylemlerini haklı göstererek operasyon düzenleyen hükümeti suçlayan bildiriye imza atan akademisyenlerin yargılandığı davada ilginç bir gelişme yaşandı. Daha önce casusluk suçlamasıyla yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davanın duruşması sırasında adliyeye giderek destek veren batılı konsoloslar bir kez daha adliyede. Batılı konsoloslar bu kez de PKK yanlısı bildiriye imza atan konsoloslar için adliyeye gitti. 

Tutuklu yargılanan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Doç. Dr.Kıvanç Ersoy, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı'nın ilk duruşmasına İngiltere, Almanya, Hollanda, İsveç, Çek Cumhuriyeti konsoloslukları da katıldı.

Batılı diplomatlar, MİT TIR'ları haberleri nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün yargılandığı davanın ilk duruşmasına da katılmıştı.

Diplomatlara tepki gösteren Erdoğan, şunları söylemişti: “Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul’daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Yani diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye. Sen konsolosluk binası veya konsolosluk sınırları içerisinde hareket edebilirsin, diğerleri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülkenin içerisinde bir gövde gösterisini yapabilecek kadar haddi tecavüz edebiliyorlar. Oynanan oyunun tarzını göstermesi bakımından bu çok önemli. Demokrasi, insan hakları, özgürlük, seçimlaflarını dillerinden düşürmeyenlerin, halkın desteğini alarak iş başına gelenlerle darbeciler karşı karşıya geldiğinde tercihlerinin hangisinden yana olduğunu hep birlikte takip ediyoruz, görüyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Fedakar - 2 yıl önce
Bence bu konsolosları hemen ülkeden atılmalı çünkü bunların hepsi ajan birileri için çalışıyorlar kesin