NSU davasında yeni akredite sorunu

Almanya'da 2000 yılından itibaren göçmen kökenli esnaflara yönelik işlenen Neonazi cinayetleri davasının görüldüğü Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde (OLG) yeni bir basın akredite skandalı patlak verdi.

NSU davasında yeni akredite sorunu
03 Ocak 2014 Cuma 18:23

Almanya'da 2000 yılından itibaren göçmen kökenli esnaflara yönelik işlenen Neonazi cinayetleri davasının görüldüğü Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde (OLG) yeni bir basın akredite skandalı patlak verdi. Davayı takip etmek isteyen medya kuruluşları yeni bir akredite engeli ile karşılaştı.

Alman medyasında yer alan haberlere göre OLG, bazı medya kuruluşlarının basın mensuplarını davaya akredite olmadıkları için duruşmaya gazeteci olarak almıyor. Duruşmaya katılması için toplam 50 basın kuruluşunu akredite eden mahkeme, bu kurumlara sarı akredite kartı verdi.

Akredite olan gazetecilere de beyaz bir kart veren mahkeme yönetimi, yer sıkıntısından dolayı ancak her iki kartı yanında olan gazetecileri salona alıyor. Kartlardan biri eksik olursa, basın mensubu salona giremiyor. Konu hakkında basın bildirisi yayınlayan Bavyera Yeşil Partili Sepp Dürr, Bavyera Adalet Bakanı Wienfried Bausback'ı eleştirdi ve mahkemenin hatasından vazgeçerek akredite olan yayın kuruluşlarının gazetecilerinin salona alınmasını istedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×