Niğdeli öğrenci bilim yarışmasında Türkiye ikincisi oldu

Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Şehri Sude Kahraman, Samsung Electronics, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Kidz TV işbirliğiyle gerçekleştirilen “Geleceğin Mucitleri” adlı bilim yarışmasında “Basston” adlı projesiyle Türkiye...

Niğdeli öğrenci bilim yarışmasında Türkiye ikincisi oldu
13 Mayıs 2014 Salı 17:38

Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Şehri Sude Kahraman, Samsung Electronics, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Kidz TV işbirliğiyle gerçekleştirilen “Geleceğin Mucitleri” adlı bilim yarışmasında “Basston” adlı projesiyle Türkiye ikincisi oldu.

Geleceğin mucitlerini yetiştirmeyi amaçlayan yarışmanın kazananları İstanbul Pera Palace Otelinde düzenlenen muhteşem ödül töreninde açıklandı. Ödül törenine; Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa, Multi Channel Developers Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Esra Oflaz Güvenkaya, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Avrupa Patent Vekili Kaan Dericioğlu katıldı.

Yarışmada Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Şehri Sude Kahraman, “Basston” adlı projesiyle Türkiye ikincisi olarak büyük bir başarıya imza attı. Babası Vedat Kahraman ile törene katılan genç mucit, ödülünü Multi Channel Developers Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Esra Oflaz Güvenkaya’nın elinden aldı. Şehri Sude Kahraman aldığı para ödülü, kupa, madalya ve tablet bilgisayara ek olarak proje tanıtım kampanyalarında reklam yüzü olarak da yer alacak. Aynı zamanda İngiltere’deki Samsung Avrupa İnovasyon Merkezi’ne düzenlenecek seyahate katılacak.

Fen Bilgisi Öğretmeni Cüneyt Akyol danışmanlığında hazırlanan projede görme engelli bireylerin toplumdaki günlük işlerini kolaylaştırılması amaçlanıyor. Projeye göre zemine kurulan sistem sayesinde görme engelli bireyler bulundukları yerler konusunda ellerindeki özel bastonla sesli olarak bilgilendiriliyor. CİHAN

Niğdeli öğrenci bilim yarışmasında Türkiye ikincisi oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×