Nehir yatağının altından çıkan suyu Sapanca Gölü’ne taşıma teklifi

Sakarya’nın Geyve ilçesi Doğançay semtinde bir özel şirket tarafından yapılan hidroelektrik santrali (HES) inşaatı sırasında, geçici olarak yatağı değiştirilen Sakarya Nehri’nin tabanından kaynak suyu çıktı.

Nehir yatağının altından çıkan suyu Sapanca Gölü’ne taşıma teklifi
21 Şubat 2014 Cuma 12:38

Sakarya’nın Geyve ilçesi Doğançay semtinde bir özel şirket tarafından yapılan hidroelektrik santrali (HES) inşaatı sırasında, geçici olarak yatağı değiştirilen Sakarya Nehri’nin tabanından kaynak suyu çıktı. Geyve TEMA Vakfı Temsilcisi Kamuran Tan, kaynak suyun Sapanca Gölü’ne taşınmasını önerdi.

Tan, yaptığı açıklamada, HES inşaatı için nehrin yatağının değiştirildiğini, inşaat çalışmaları sırasında nehir yatağının altından kaynak suyu çıktığını belirtti. Kaynaktan ne kadar suyun çıktığı ile ilgili bir ölçüm yapılmadığını; ancak bol miktarda temiz içme suyu bulunduğunu ifade eden Tan, şu ifadeleri kullandı: “Bu su HES inşaatının devam edebilmesi için borularla tahliye ediliyor. 4 büyük borudan su inşaatın uzağına bırakılıyor. HES inşaatı bitince bu su nehrin kirli suyuna karışacak. Bu kaynak suyu, borularla kuruma tehdidi altında bulunan Sapanca Gölü’ne ulaştırılabilir. Bu alanın göle kuş bakışı uzaklığı3-4 kilometre. Rahatlıkla bu su göle taşınabilir. Yetkililer bu konuda inceleye yapmalı.“

HES yetkilileri, konu ile ilgili açıklama yapmadı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×