Müftülük, cumhurbaşkanlığı seçiminde camilerde siyaset yaptırtmayacak

Sakarya Müftülüğü, geride bırakılan yerel seçimde camilere gelen vatandaşların tepkisine sebep olan 'camilerde din görevlilerinin siyaset yapması'nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanmaması için tedbir aldı. Sakarya Müftü yardımcısı...

Müftülük, cumhurbaşkanlığı seçiminde camilerde siyaset yaptırtmayacak
24 Haziran 2014 Salı 15:58

Sakarya Müftülüğü, geride bırakılan yerel seçimde camilere gelen vatandaşların tepkisine sebep olan 'camilerde din görevlilerinin siyaset yapması'nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanmaması için tedbir aldı.

Sakarya Müftü yardımcısı Yusuf Akkuş, düzenlediği basın toplantısında müftülüğün Ramazan ayı faaliyetleri ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Toplantıda bir gazetecinin, 'geçen yerel seçimlerde bazı din adamlarının camide siyaset yaptığını' hatırlatması üzerine Akkuş, kendilerinin siyasetle bir ilgisi, alakası olamayacağını söyledi. Akkuş, "Biz siyaset üstüyüz ve biz toplumun her kesimine hitap eden bir camiayız, devletin bir kurumuyuz." dedi.

'GEREKEN YAPILDI'

Yerel seçimlerde yaşanan olumsuzluğunda, yeni göreve başlamış, işi daha bilemeyen, bu kurumu tanımayan din adamlarından kaynaklandığını vurgulayan Akkuş, "Bir iki olumsuz şeyler yapmışlar, onlarla ilgili de gerekli çalışmalar tahkikatlar yapıldı, gereği yapıldı. Bu kesinlikle bizim o hususla ilgili bir şeyimiz olamaz. Dolayısıyla herkes bundan müsterih olsun." şeklinde konuştu.

JET İMAMLARA UYARI

Akkuş, teravih namazını çok hızlı kıldıran ve halk arasında 'jet imam' diye tabir edilen hususta ise din görevlilerini uyardıklarını belirtti. Akkuş, şunları kaydetti: "Din görevlilerimize talimatları verdik. Namaz kıldırırken tadili erkana riayet edecek. Böyle hızlı hareket ederek namaza halel getirecek bir pozisyona düşmeyecekler. Özellikle bu hususta kendilerine talimatlarımız oldu." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×