Müezzinoğlu: 3-5 günlük hekim raporlarını bizim incelemek gibi bir şeyimiz yok

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in Soma’da yere düşen bir vatandaşa tekme atarken görüntülenmesi ve 7 günlük iş göremez raporu alması ile ilgili sorulara cevap verdi. Bir gazetecinin, "Başbakanlık...

Müezzinoğlu: 3-5 günlük hekim raporlarını bizim incelemek gibi bir şeyimiz yok
20 Mayıs 2014 Salı 13:33

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in Soma’da yere düşen bir vatandaşa tekme atarken görüntülenmesi ve 7 günlük iş göremez raporu alması ile ilgili sorulara cevap verdi. Bir gazetecinin, "Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’e raporu veren doktor ile ilgili bir soruşturma veya rapor üzerinde bir şüphe var mı?” sorusuna Müezzinoğlu, “Bir hekimin raporunu soruşturmak bizim çok olağanüstü bir durum olmadığı sürece hekim raporlarını hele hele 3 gün veya 5 günlük hekim raporlarını bizim incelemek gibi bir şeyimiz yok. Ama benimde basından duyduğum kadarıyla Türk Tabipler Birliği bu anlamda bir çalışma başlatmış. Bir vatandaşın hangi koşulda olursa olsun hekime muayene olma ve hekimden tedavisini ve tedavisinin bir gereği olarakta rapor alma hakkı vardır. Hekiminde bu konuda yemini çerçevesinde görevini yapma sorumluluğu vardır." cevabını verdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile kan temini ve plazmadan elde edilecek ilaçlar konusunda protokoller imzaladı. Müezzinoğlu, protokol imza töreninde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Soma’da yaşanan facianın ardından ambulansların ilk etapta olay yerine geç gittiği ile ilgili iddialar hakkında neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Müezzinoğlu, "Ne yazıkki spekülatif haberlerle kamuoyunu tahrik eden bir anlayışı ülkemizde son dönemde yaşıyoruz. Acil hizmetlerinde bu ister kara ambulansı olsun isterse helikopter ambulansımız ister ambulans uçağımız olsun bugün dünya ile yarışabilecek standardı yakalamış bir ülkeyiz. BunuSoma’da olduğum Çarşamba ve Perşembe günlerinde de söyledi. Keşke madenden 301 şehidimiz yerine 301 hastamızı çıkarsaydık. Keşke o hastalarımızı ambulans uçaklarımızla helikopterlerimizle ambulanslarımızla hastanelerimizde yoğun bakımlarımızda dünya standartlarında tedavilerinin peşinde koşabilseydik. Ama ne yazıkki ambulanslarımıza cenazelerimizi taşımanın ötesinde çok fazla bir yük düşmedi. Acil hizmetleri konusunda herhangi bir gecikmiş olmanın en ufak bir sıkıntısını ne sağ kurtulan hastalarımız ne yaralılarımız yaşadı nede bu anlamda bir sorunumuz olmadı. Bunu ambulans helikopterlerimizde dahil. İlk 2 saat içinde ambulans helikopterlerimiz ordaydı. Haberin geç gitmesi yönünde bir bilgi var onu da müfettişler inceler bu anlamda iletişimde bir sorun varsa tabiki bize çağrı 15:13’de 112 acile çağrı geliyor ve biz ondan sonra 18-19 dakika sonra ambulanslarımız orda oluyor." ifadelerini kullandı.

Başka bir gazetecinin, "Facia sonrası bazı istenmeyen olaylar oldu. Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in görüntüleri yansıdı. Muhalefet tarafından eleştirilen bir sağlık raporu söz konusu. Bu raporu veren doktor ile ilgili bir soruşturma veya rapor üzerinde bir şüphe var mı?" sorusuna ise Müezzinoğlu şu cevabı verdi: "Bir hekimin raporunu soruşturmak bizim çok olağanüstü bir durum olmadığı sürece hekim raporlarını hele hele 3 veya 5 günlük hekim raporlarını bizim incelemek gibi bir şeyimiz yok. Ama benim de basından duyduğum kadarıyla Türk Tabipler Birliği bu anlamda bir çalışma başlatmış. Bir vatandaşın hangi koşulda olursa olsun hekime muayene olma ve hekimden tedavisini ve tedavisinin bir gereği olarakta rapor alma hakkı vardır. Hekiminde bu konuda yemini çerçevesinde görevini yapma sorumluluğu vardır."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×